Euroleague

«Λύγισε» την Αρμάνι και μπαίνει με νίκη στα play-in η Μακάμπι

Έπειτα από ένα ελεύθερο παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερη σκοπιμότητα, η Μακάμπι Τελ Αβίβ ήταν ανώτερη από την Αρμάνι Μιλάνο, την οποία νίκησε 92-86.

Με καλή ψυχολογία θα μπει στα play-in η Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Σε ένα παιχνίδι χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον, η «ομάδα του λαού» επικράτησε 92-86 της Αρμάνι Μιλάνο, η οποία μετά τη νίκη της Αναντολού Εφές αποκλείστηκε και τυπικά από τη δεκάδα.

Με ρεκόρ 20-14 τερμάτισαν στην έβδομη θέση οι Ισραηλινοί, ενώ το σύνολο του Μεσίνα ολοκλήρωσε τη διαδρομή του στη φετινή διοργάνωση με 15-19.

Κορυφαίος για τη Μακάμπι ήταν ο Γουέιντ Μπόλντγουιν με 18 πόντους, ενώ κοντά στο νταμπλ-νταμπλ ο Τζος Νίμπο με 14π. και 9 ριμπάουντ.

Από την Αρμάνι, ξεχώρισε ο Μαόντο Λο με 13π.

Καλύτερη αρχή από τη Μακάμπι, η οποία πήρε από νωρίς το προβάδισμα (11-5) και με τον ρυθμό του ματς να ανεβαίνει αρκετά πήγε στο +10 (24-14), στο 6’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ήταν η σειρά της Αρμάνι να βγάλει αντίδραση, πλησιάζοντας στο καλάθι (25-23), με τον Σόρκιν να διαμορφώνει το 27-23 της πρώτης περιόδου.

Όλο το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι, με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμά τους, μέχρι την ισοφάριση από τον Σιλντς (41-41), στο 17’. Στα επόμενα λεπτά, οι Μίροτιτς και Νέιπιερ έβαλαν τους Ιταλούς μπροστά (49-52), με τον Μπόλντγουιν να διαμορφώνει το 52-52 του πρώτου ημιχρόνου.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του τρίτου δεκάλεπτου, με τον Μίροτιτς να κρατά το ματς στον πόντο (67-66), μέχρι το 26’. Εκεί, η Μακάμπι αντέδρασε με τον Ριβέρο για το +6 (72-66), που της έδωσε την ώθηση να κλείσει την περίοδο στο +7 (77-70).

Το ίδιο καλά συνέχισε η «ομάδα του λαού» και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους Σόρκιν και Μπλατ να την στέλνουν στο +10 (85-75), στο 34’. Στη συνέχεια, η Αρμάνι έβγαλε αντίδραση με μπροστάρη τον Νέιπιερ, μειώνοντας (90-86) στο 38’, αλλά μέχρι εκεί άντεξε, με τη Μακάμπι να παίρνει τη νίκη με το τελικό 92-86.

Τα δεκάλεπτα: 27-23, 52-52, 77-70, 92-86