Euroleague

Έβγαλε το… λάδι στη Μακάμπι η Βιλερμπάν πριν το ΣΕΦ!

Πολλά ζόρια έβαλε η αδιάφορη Βιλερμπάν στη Μακάμπι Τελ Αβίβ, η οποία «καθάρισε» τη νίκη (98-90), στο τελευταίο δίλεπτο του ματς!

Αν και… φλέρταρε έντονα με το κάζο, η Μακάμπι Τελ Αβίβ κατέβαλε την αντίσταση της μαχητικής και αδιάφορης Βιλερμπάν, επικρατώντας 98-90.

Οι Γάλλοι έβαλαν πολύ δύσκολα στην «ομάδα του λαού», φτάνοντας ακόμη και στο +10 και μένοντας στο ματς μέχρι το τελευταίο δίλεπτο, το οποίο «καθάρισαν» οι Μπόλντγουιν και Νίμπο.

Στο 17-13 ανέβηκε η ομάδα του Όντεντ Κάτας, ελπίζοντας ακόμη και για την εξάδα, ενώ από την άλλη οι Γάλλοι, οι οποίοι θα αντιμετωπίσουν τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ (21/3, 21:15), υποχώρησαν στο 7-23.

Κορυφαίος για τη Μακάμπι ήταν ο Γουέιντ Μπόλντγουιν με 30 πόντους και 10 ασίστ, με τον Μπόνζι Κόλσον να ακολουθεί με 23π. και τον Τζος Νίμπο να κάνει ακόμη ένα νταμπλ-νταμπλ με 18π. και 11 ριμπάουντ.

Από τη Βιλερμπάν, πρώτος σκόρερ ήταν ο Νάντο Ντε Κολό με 18 πόντους, ενώ από 17π. είχαν οι Γιουσουφά Φαλ και Πάρις Λι και τον Σενεγαλέζο σέντερ να μαζεύει και 12 ριμπάουντ.

Η Μακάμπι όρισε τον ρυθμό από νωρίς, ξεκινώντας με 7-2 και με πολυφωνία στην επίθεση πήγε στο +10 (23-13), στο 8’. Ωστόσο, στον εναπομείναντα χρόνο χαλάρωσε και έτσι η Βιλερμπάν έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με σερί 8-0 (23-21).

Το ίδιο δυνατά συνέχισε η ASVEL και στη δεύτερη περίοδο και διευρύνοντας ακόμη περισσότερο το σερί της (στο συνολικό 13-0), έφτασε στο +3 (23-26), στο 12’. Η «ομάδα του λαού» αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 9-2 έκανε την ανατροπή για το +4 (32-28), στο 14’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός του ματς ανέβηκε κατακόρυφα με τους Γάλλους να ισοφαρίζουν αρχικά (39-39) και με τρίποντα του Λι να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι (47-49).

Με σερί 4-0 μπήκε η Βιλερμπάν στο δεύτερο μέρος για το +6 (47-53), με τη Μακάμπι να αντιδρά επιθετικά, αλλά να εξακολουθεί να βρίσκεται πίσω (54-58), μέχρι το 24’. Εκεί, οι Γάλλοι πάτησαν το… γκάζι και με Λι και Τόμας έφτασαν στο +10 (54-64), στο 26’. Η «ομάδα του λαού» απάντησε με Νίμπο και Μπόλντγουιν πλησιάζοντας στο τρίποντο (63-66), με τους φιλοξενούμενους να αντέχουν και να κλείνουν μπροστά την τρίτη περίοδο (66-69).

Χάρη στον Ντε Κολό, η Βιλερμπάν πήγε στο +4 (70-74) στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου και ο Λουβαβού-Καμπαρό τη διατήρησε εκεί (72-76), μέχρι το 34’. Με καλάθια του Κόλσον, η Μακάμπι προσπέρασε αρχικά (77-76) και συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό πήγε στο +5 (82-77), στο 36’. Η ASVEL αντέδρασε και με τους Τόμας και Φαλ έφερε το ματς στον πόντο (86-85), στο 37’. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε από τους Νίμπο και Μπόλντγουιν για το +8 (93-85), που τους «κλείδωσε» και τη νίκη, η οποία ήρθε με το τελικό 98-90.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 47-49, 66-69, 98-90