Euroleague

«Αγχώθηκε» από την Μπάγερν, αλλά πήρε το πλεονέκτημα η Μονακό!

Η μαχητική Μπάγερν επέστρεψε από το -24, αλλά η Μονακό είχε τις λύσεις στα τελευταία λεπτά και πήρε τη νίκη (89-85), που της έδωσε το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs!

Με αρκετό… ιδρώτα και άγχος η Μονακό κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής Μπάγερν Μονάχου, καθώς επικράτησε 89-85 και εξασφάλισε την παρουσία της στην πρώτη τετράδα και το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Καταιγιστικοί για περίπου 25 λεπτά οι Μονεγάσκοι, φτάνοντας ακόμη και στο +24. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα έδωσαν πολλά δικαιώματα στους Βαυαρούς, οι οποίοι έφτασαν τη διαφορά στο καλάθι. Το ροζ φύλλο «κλείδωσε» ο Ντιάλο με ένα κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ και δικό του καλάθι, στα 20’’ πριν από τη λήξη.

Στο 23-11 ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας η ομάδα του Ομπράντοβιτς, ενώ από την άλλη εκείνη του Λάσο αποχαιρέτησε τη φετινή διοργάνωση με 13-21.

Ο «ήρωας» της Μονακό, Άλφα Ντιάλο, ήταν και πρώτος σκόρερ με 20 πόντους. Άξιος συμπαραστάτης του ο Μάικ Τζέιμς με 17π. και 12 ασίστ.

Από την Μπάγερν, ξεχώρισε ο Κάρσεν Έντουαρντς με 26 πόντους.

Μαζί ήταν οι δύο ομάδες στα πρώτα τέσσερα λεπτά (12-12), με τη Μονακό να πατά… γκάζι αρχικά για το +8 (20-12) και με πρωταγωνιστή τον Οκόμπο να κλείνει την πρώτη περίοδο στο +15 (29-14).

Με την ίδια φόρα μπήκαν οι Μονεγάσκοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας τη διαφορά στο +21 (39-18), στο 15’. Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε ούτε στη συνέχεια, με τον Λόιντ να στέλνει τους γηπεδούχους στο +23 (50-27) και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +22 (52-30).

Η Μονακό έπαιζε στον ρυθμό της και στο δεύτερο μέρος, πηγαίνοντας στο +24 (63-29), στο 24’. Στα επόμενα λεπτά, οι γηπεδούχοι έριξαν… στροφές, με τους Έντουαρντς και Φρανσίσκο να κρατούν επιθετικά την Μπάγερν και εκείνη να μειώνει στο τέλος της τρίτης περιόδου (72-60).

Με τους ίδιους πρωταγωνιστές, οι Βαυαροί όχι μόνο έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή, αλλά έφτασαν στο -4 (75-71), στα πρώτα τέσσερα λεπτά της τέταρτης περιόδου. Η ομάδα του Πριγκιπάτου πήρε «ανάσα» με τον Τζέιμς για το +7 (78-71), με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο καλάθι (81-79), στο 38’. Ο Τζέιμς έφερε προσωρινά τους γηπεδούχους στο +5 (84-82), με τους Λούτσιτς να μειώνει εκ νέου στο καλάθι (84-82), στο 39’. Στην επόμενη επίθεση, ο Ντιαλό πήρε ένα κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ και με δικό του καλάθι έκανε το 86-82, στα 20’’ πριν τη λήξη, με τη Μονακό να παίρνει τη νίκη με το τελικό 89-85.

Τα δεκάλεπτα: 29-14, 52-30, 72-60, 89-85