Euroleague

«Πάτησε» τη Βίρτους και έκλεισε την τελευταία θέση για τα Playoffs η Μπασκόνια!

Με έναν… εξωπραγματικό Μάρκους Χάουαρντ, η Μπασκόνια νίκησε 89-77 τη Βίρτους Μπολόνια στο τελευταίο Play-In και προκρίθηκε στα Playoffs, όπου θα αντιμετωπίσει τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Η Μπασκόνια συμπλήρωσε το παζλ της οκτάδας στη φετινή Ευρωλίγκα!

Με την… έκρηξη του Μάρκους Χάουαρντ στην τρίτη περίοδο οι Βάσκοι πήραν διψήφια διαφορά και στο τέλος νίκησαν 89-77 τη Βίρτους Μπολόνια, παίρνοντας την πρόκριση στα Playoffs, όπου θα αντιμετωπίσουν με μειονέκτημα έδρας της Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο Αμερικανός γκαρντ έπαιξε και για τον απόντα Τσίμα Μονέκε, έχοντας 28 πόντους με 8/19 τρίποντα, με τον Ματ Κοστέλο να προσθέτει 19π. και τον Τάντας Σεντεκέρκις άλλους 16π. Καλή εμφάνιση και από τον Νίκο Ρογκαβόπουλο με 9 πόντους και 7 ριμπάουντ. Συνολικά η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς είχε 16/39 τρίποντα.

Από τους Ιταλούς, οι οποίοι αποχαιρέτησαν την παρουσία τους στη φετινή Ευρωλίγκα, ξεχώρισε ο Τόρνικε Σενγκέλια με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Μαζί ήταν οι δύο ομάδες από την αρχή της αναμέτρησης, με την Μπασκόνια να συντηρεί σταθερά ένα μικρό προβάδισμα (11-10) στα πρώτα πέντε λεπτά, με τον Χάουαρντ να την στέλνει στο +5 (19-14), στο 7’. Η απάντηση της Βίρτους ήρθε από τους Κορντινιέ και Λούντμπεργκ, οι οποίοι την έσπρωξαν σε επιμέρους σκορ 2-8, για το προβάδισμα (21-22), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με τον Δανό γκαρντ να συνεχίζει το ίδιο ορεξάτος, οι Ιταλοί ξέφυγαν στο +3 (26-29), στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου. Η αντίδραση της Μπασκόνια ήρθε με μπροστάρη τον Ρογκαβόπουλο, ο οποίος την έσπρωξε σε σερί 7-0, για το +4 (33-29), στο 15’. Η Βίρτους απάντησε με τον Χάκετ για την ισοφάριση (36-36), με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 41-41.

Με μπροστάρηδες τους Χάουαρντ και Μίλερ-ΜακΙντάιρ, η Μπασκόνια μπήκε «φορτσάτη» στο δεύτερο μέρος, πηγαίνοντας αρχικά στο +10 (53-43) και με τον Αμερικανό γκαρντ να παίρνει… φωτιά έξω από τα 6,75μ. η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +16 (63-47), στο 27’. Ο Σενγκέλια προσπάθησε να κρατήσει τη Βίρτους στο ματς (65-54), αλλά οι Βάσκοι απάντησαν και έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +15 (72-57).

Πολύ υψηλό ρυθμό είχε το ματς από το ξεκίνημα του τέταρτου δεκάλεπτου, με απανωτά τρίποντα και από τους δύο, αλλά την Μπασκόνια να συντηρεί σταθερά τη διαφορά της στο +15 (85-70), μέχρι το 35’. Έκτοτε, η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς είχε τον έλεγχο, παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 89-77.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 41-41, 72-57, 89-77