Euroleague

Ανέτρεψε την Μπασκόνια και πήρε δεύτερη νίκη η Μπάγερν

Με ανατροπή στην τέταρτη περίοδο, η Μπάγερν νίκησε 76-68 στη Βιτόρια την Μπασκόνια για την τρίτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και σημείωσε τη δεύτερη νίκη της στη φετινή διοργάνωση.

Με σερί στην τέταρτη περίοδο, η Μπάγερν Μονάχου νίκησε 76-68 την Μπασκόνια την «Μπουέσα Αρίνα» για την τρίτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και πήρε τη δεύτερη νίκη της στη διοργάνωση, αφήνοντας τους Βάσκους στη μία και χαμηλά στη βαθμολογία.

Οι Ισπανοί είχαν το σταθερό προβάδισμα στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, όμως στην τέταρτη περίοδο ένα σερί 10-0 των Βαυαρών τους έφερε στο +5 να διατηρούν, στη συνέχεια, το προβάδισμα, παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων να μειώσουν.

Πρωτεργάτες σε αυτό ήταν οι Εντουαρντς με 14, Φρανσίσκο με 12 και Γκιφάι με 11 πόντους. Για τους Βάσκους, ξεχώρισαν οι Μαρίνκοβιτς με 13 κι οι Σεντεκέρσκις, Μονέκε με 10 πόντους έκαστος.

Ο Γκιλέσπι έκανε το 0-4 στην έναρξη της αναμέτρησης, όμως ένα 5-0 σερί της Μπασκόνια έφερε το 10-6 για τους Βάσκους. Με πρωτεργάτη τον Κοστέλο, η Μπασκόνια διατηρούσε το +1 με +3 σε αυτό το διάστημα, όμως οι Γερμανοί βρήκαν τις λύσεις για το 5-0 και το 14-16. Ο Μονέκε με τρίποντο έφερε το 19-18 και, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται εκατέρωθεν, το τρίποντο του Μανιόν έφερε το 22-20 στην ολοκλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου.

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου, η Μπασκόνια διατηρούσε το +1 +3 με τις σωστές επιλογές στη ρακέτα των Βαυαρών και πρωταγωνιστή τον Ντιόπ. Οι Μονέκε και Ντιόπ έφεραν το +5 για τους γηπεδούχους και το τρίποντο του Κοστέλο έφερε το +7 για τους Ισπανούς. Ο Φρανσίσκο με σερί 5-0 μείωσε σε 39-37 κι ο Βάιλερ-Μπαμπ έκανε το 39-39 για το 7-0 σερί και την ισοφάριση, όμως το τρίποντο του Μαρίνκοβιτς βοήθησε για το 42-41 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Ο Σεντεκέρσκις διατηρούσε μόνος του αποκλειστικά το +3 με +4 για την Μπασκόνια στην έναρξη της τρίτης περιόδου κι ο Μαρίνκοβιτς με προσωπικό σερί 5-0 έφερε στο 8-0 το συνολικό σερί των Βάσκων κι ο ίδιος «έκοψε» τη φόρα των Γερμανών όταν προσπαθούσαν να πλησιάσουν. Ο Κότσαρ έφερε το 58-49 και με σερί 4-0 φτάσαμε στο +10, όμως ένα σερί 5-0 της Μπάγερν μείωσε στο 62-57 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Ο Μονέκε έφερε το 64-59 στην έναρξη της τέταρτης περιόδου, όμως εκεί η Μπάγερν απάντησε με 10-0 σερί με πρωταγωνιστή τον Γκιφάι για το 64-69 των παικτών του Πάμπλο Λάσο. Οι τελευταίοι με πολλές επιθετικές επιλογές απάντησαν στην αντεπίθεση της Μπάγερν με σερί 5-0 για το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 42-41, 62-57, 68-76