Euroleague

Φορτσάτη Ρεάλ «πάτησε» την Μπασκόνια στην πρεμιέρα και στην ιστορική βραδιά του Γιουλ!

Εντυπωσιακή πρεμιέρα για τη Ρεάλ Μαδρίτης στα Playoffs, καθώς συνέτριψε 90-74 την Μπασκόνια, με τον Σέρχιο Γιουλ να σπάει το ρεκόρ τριπόντων στην ιστορία της Ευρωλίγκας!

Σε… πάρτι μετέτρεψε η Ρεάλ Μαδρίτης το πρώτο ματς των Playoffs κόντρα στην Μπασκόνια, καθώς τη νίκησε άνετα 90-74!

Πλουραλισμό στην επίθεση είχε η «βασίλισσα», η οποία απέκτησε τον απόλυτο έλεγχο από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο.

Κορυφαίος ήταν ο Τζάναν Μούσα με 16 πόντους. Ωστόσο, η αναμέτρηση απέκτησε ιστορικό χαρακτήρα για τον Σέρχιο Γιουλ, καθώς με τα δύο τρίποντα που σημείωσε, έφτασε τα συνολικά 624 στην καριέρα του στην Ευρωλίγκα και ανέβηκε στην πρώτη θέση της σχετικής λίστας, αφήνοντας δεύτερο τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο, ο οποίος είχε 623!

Από τους Βάσκους, οι οποίοι δεν είχαν στη διάθεσή τους τον Τσίμα Μονέκε, ξεχώρισε ο Μάρκους Χάουαρντ με 15 πόντους. Από 14π. είχαν οι Νίκος Ρογκαβόπουλος, Κόντι ΜακΙντάιρ και Ματ Κοστέλο.

Το δεύτερο ματς της σειράς θα γίνει πάλι στη Μαδρίτη, την προσεχή Πέμπτη (25/4, 22:00).

Καλύτερο ξεκίνημα από τη Ρεάλ, καθώς πήγε στο 8-2, με την Μπασκόνια να αντιδρά με Ρογκαβόπουλο και Μίλερ-ΜακΙντάιρ, πλησιάζοντας στο καλάθι (13-11), στο 4’. Η απάντηση της «βασίλισσας» ήρθε από Καμπάτσο, Χεζόνια και Μούσα και με σερί 10-0, έφτασε στο +14 (25-11), στο 7’. Στα τελευταία λεπτά ανέλαβε… δράση ο Χάουαρντ για τους Βάσκους, οι οποίοι έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (26-17), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με τους Γιουλ και Ντεκ η Ρεάλ πήγε ξανά στο +12 (32-20) στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου και με απανωτά τρίποντα στη συνέχεια έστειλε τη διαφορά στο +17 (42-25), στο 15’. Οι Χάουαρντ και Μίλερ-ΜακΙντάιρ κράτησαν τους φιλοξενούμενους στα επόμενα λεπτά, αλλά η «βασίλισσα» πήγε στα αποδυτήρια με το +11 (48-37).

Με το πόδι στο… γκάζι ξεκίνησε η Ρεάλ στο δεύτερο μέρος και έχοντας τον πλήρη έλεγχο με Μούσα και Γιαμπουσέλι εκτόξευσε τη διαφορά στο +22 (64-42), στο 25’. Η Μπασκόνια έβγαλε αντίδραση με Ρογκαβόπουλο και Κότσαρ (66-50), αλλά η «βασίλισσα» διατήρησε τα ηνία και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +17 (70-53).

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στο τέταρτο δεκάλεπτο για το νέο +24 (77-53), με τα τελευταία λεπτά να είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα και τη Ρεάλ να παίρνει τη νίκη με το τελικό 90-74.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 48-37, 70-53, 90-74