Ευρώπη

Καθάρισε τη Σάσαρι στην επιστροφή του Μίροτιτς και... έρχεται ΟΑΚΑ η Αρμάνι!

Η Αρμάνι Μιλάνο είδε τον Νίκολα Μίροτιτς να επιστρέφει και νίκησε εύκολα 80-65 τη Σάσαρι πριν τον Παναθηναϊκό AKTOR. Εύκολη επικράτηση και για τη Βίρτους επί της Νάπολι με 101-89.

Εύκολη νίκη για τη φορμαρισμένη Αρμάνι με... δώρο μια επιστροφή!

Η ομάδα του Μιλάνου νίκησε με σκορ 80-65 τη Σάσαρι και έφτασε τα 4 συνεχόμενα ροζ φύλλα στο πρωτάθλημα (ρεκόρ 12-6), ενώ είδε τον Νίκολα Μίροτιτς να επιστρέφει στη δράση μετά από καιρό, όντας ενισχυμένη ψυχολογικά και αριθμητικά ενόψει Παναθηναϊκού AKTOR (31/01)!

To πρώτο ημίχρονο του ματς ήταν πολύ ανταγωνιστικό, όμως η κατάσταση διαφοροποιήθηκε στο δεύτερο, όταν οι Ιταλοί πάτησαν το... γκάζι. Κορυφαίος τους παίκτης στο ματς ήταν ο Σαμπάζ Νέιπιερ με 17 πόντους, ενώ σε καλή κατάσταση με 16 πόντους έδειξε ο Νίκολα Μίροτιτς.

Από πλευράς των φιλοξενούμενων, αυτός που ξεχώρισε ήταν ο Ταϊρίμε 20 πόντους, ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος ακολούθησε στους 13 ενώ Ντιόπ και Τζέφερσον είχαν από 12.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 43-43, 67-53, 80-65

Εύκολο έργο πριν τη «διαβολοβδομάδα» είχε και η Βίρτους Μπολόνια, η οποία νίκησε με σκορ 101-89 τη Νάπολι και ανέβηκε στο 13-5, ακολουθώντας την πρωτοπόρο Μπρέσια από... κοντά. Πλέον, στρέφει την προσοχή της στη διπλή εβδομάδα της Ευρωλίγκας, με Μπαρτσελόνα εκτός και Παρτίζαν εντός.

Από το πρώτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έδειξαν «καυτοί» με 33 πόντους ενεργητικό. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ανταγωνιστικοί κι έμειναν στο ματς μέχρι την τρίτη περίοδο, ωστόσο η ανωτερότητα του συνόλου του Λούκα Μπάνκι ήταν σαφής και στο τέλος αποτυπώθηκε και στο παρκέ.

Πρώτος σκόρερ για τη Βίρτους ήταν ο Ισαϊά Κορντινιέ με 19 πόντους, ενώ ο Ίφε Λούντμπεργκ μέτρησε 18 πόντους και ο Τζόρνταν Μίκι 16. Από τους ηττημένους, προσπάθησε με 20 πόντους ο Μαρκέλ Μπράουν και με 18 ο Τζέικομπ Πούλεν.

Τα δεκάλεπτα: 33-24, 55-48, 79-74, 101-89