Ευρώπη

Προβάδισμα μέσω παράτασης για Βίρτους Μπολόνια

Έστω και στην παράταση, η Βίρτους νίκησε στην Μπολόνια 103-89 τη Βενέτσια στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό της Lega Basket κι έκανε το 1-0.

Έφτασε στην κατοστάρα μέσω παράτασης κόντρα στη Βενέτσια η Βίρτους. Οι «ασπρόμαυροι» νίκησαν τελικά 103-89 (κ.α. 86-86) τους Βενετσάνους στη «Σεγκαφρένο Αρίνα» στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό της Lega Basket κι έκαναν το 1-0 στη σειρά, με τις δύο ομάδες να τα ξαναλένε την ερχόμενη Κυριακή στο ίδιο γήπεδο για το 2-0 των πρωταθλητών Ευρώπης του 1999 ή την ισοφάριση της ομάδας της Βενετίας.

Οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι έφτασαν στο +15 στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, όμως το 15-28 επιμέρους σκορ των φιλοξενούμενων στην τρίτη περίοδο έφερε την ισοφάριση, αλλά στο έξτρα πεντάλεπτο το 17-3 επίμερους σκορ των γηπεδούχων έφερε την άνετη επικράτηση.

Σε αυτό συνετέλεσαν οι Μπελινέλι με 36, Αμπάς με 13 και Σενγκέλια, Χάκετ με 11 πόντους.