Ευρώπη

«Τυφώνας» Φενέρ σάρωσε την Μπεσίκτας και έκλεισε ραντεβού με την Εφές στον τελικό!

Η Φενέρ ήταν σε αδιανόητη κατάσταση και διέλυσε με σκορ 99-68 την Μπεσίκτας, κλείνοντας μια θέση στον τελικό του Final-4 του Κυπέλλου Τουρκίας, όπου θα δώσει ντέρμπι με την Εφές!

Ασταμάτητη Φενέρ, έκλεισε... ραντεβού με τη μεγάλη της αντίπαλο!

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους διέλυσε με σκορ 99-68 την Μπεσίκτας και προκρίθηκε στον τελικό του Final-4 του Κυπέλλου Τουρκίας, όπου θα αντιμετωπίσει την Εφές την ερχόμενη Κυριακή (18/02, 14:30)!

Από το πρώτο λεπτό, η Φενέρ έδειξε... άγριες διαθέσεις, με αποτέλεσμα να κλείσει την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα 32-8, κάτι που έβαλε από νωρίς τέλος στον αγώνα. Το ημίχρονο έληξε 61-28, ενώ στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του «Σάρας» κατέβασαν τον ρυθμό τους, κρατώντας δυνάμεις ενόψει τελικού.

Κορυφαίος των νικητών με 18 πόντους ήταν ο Τζόναθαν Μότλεϊ, ενώ 13 μέτρησε ο Ταρίκ Μπιμπέροβιτς και 10 ο Σκότι Γουίλμπεκιν. Από 9 σκόραραν οι Μελίχ Μαχμούτογλου και Μάρκο Γκούντουριτς, ενώ 8 μέτρησε ο Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις.

Τα δεκάλεπτα: 32-8, 61-28, 79-46, 99-68