Ευρώπη

Ξέσπασε στην Ιγκοκέα και... ξύπνησε από τον εφιάλτη η Παρτίζαν!

Η Παρτίζαν έβαλε «στοπ» στο σερί 5 ηττών που έτρεχε σε όλες τις διοργανώσεις, ξεσπώντας πάνω στην Ιγκοκέα, την οποία διέλυσε με 98-52!

Έβαλε «φρένο» στις κάκιστες εμφανίσεις των τελευταίων εβδομάδων η Παρτίζαν!

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, που μετρούσε 5 σερί ήττες σε όλες τις διοργανώσεις, διέλυσε με σκορ 98-52 εκτός έδρας την Ιγκοκέα και επέστρεψε μετά από καιρό στις καλές εμφανίσεις, ανεβαίνοντας στο 14-6 και την 3η θέση της Αδριατικής Λίγκας!

Μετά από μία ανταγωνιστική πρώτη περίοδο (21-23), η Παρτίζαν πάτησε το «γκάζι» στη δεύτερη και έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 26-12, το οποίο της έδωσε ουσιαστικά τα ηνία του αγώνα. Από εκεί και πέρα, η διαφορά όλο και ανέβαινε, με τη θλιβερή Ιγκοκέα να πετυχαίνει μόλις 19 πόντους σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο!

Για τους πληθωρικούς νικητές, 16 πόντους είχε ο Ματέους Πονίτκα, 14 ο Μπρούνο Καμπόκλο, 13 ο Μπάλσα Κοπρίβιτσα και από 11 οι Τρίσταν Βούκτσεβιτς και Πι Τζέι Ντοζίερ. Για τους γηπεδούχους, μόνος διψήφιος ήταν ο Έντιν Άτιτς με 10 πόντους.

Tα δεκάλεπτα: 21-23, 33-49, 43-72, 52-98