Ευρώπη

Πήρε... φωτιά ο Ντιμπαρτολομέο και οδήγησε σε νίκη τη Μακάμπι!

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ είχε σε πολύ «καυτό» βράδυ τον Τζον Ντιμπαρτολομέο και επικράτησε με σκορ 95-78 της Χάποελ Αφούλα, πετυχαίνοντας τη 10η συνεχόμενη νίκη της στο ισραηλινό πρωτάθλημα.

Συνεχίζει την απτόητη πορεία της στο πρωτάθλημα η Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Η ομάδα του Οντέντ Κάτας νίκησε πολύ εύκολα με σκορ 95-78 τη Χάποελ Αφούλα και πήρε το 10ο συνεχόμενο ροζ φύλλο της στο πρωτάθλημα, ανεβαίνοντας στο 14-3 και έχοντας πλέον το κορυφαίο ρεκόρ στη λίγκα.

Στην πρώτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ικανοί για το «μπαμ» και πήραν προβάδισμα 22-30, έχοντας θετικότατη εικόνα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο, η Μακάμπι απάντησε με μία αντίστοιχη επίδοση και από την ανάπαυλα και μετά ξέφυγε, φτάνοντας στην πολύ άνετη επικράτηση.

Κορυφαίος του αγώνα με 20 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, έχοντας 5/5 τρίποντα, ήταν ο Τζον Ντιμπαρτολομέο, ενώ 16 πόντους και 8 ριμπάουντ είχε ο Τζέικ Κοέν. Πολύ καλός με 14 πόντους και 4 ασίστ ήταν ο Γουέιντ Μπόλντγουιν.

Τα δεκάλεπτα: 22-30, 52-47, 77-64, 95-78