Φάρος ανάκαμψης για το Ρέθυμνο

Η ομάδα της Κρήτης μετά από εξαιρετική εμφάνιση επιβλήθηκε με άνεση μέσα στη Λάρισα με 89-70. Πρώτη νίκη για την ομάδα του Νίκου Βετούλα από τις 14 Οκτωβρίου.

Το Ρέθυμνο μπήκε αποφασισμένο στον αγώνα και έφτασε πολύ σύντομα σε διψήφιες διαφορές με 7-18, πριν η γηπεδούχος ομάδα πλησιάσει σε 22-28, όμως το Ρέθυμνο με δύο βολές του Χριστοδούλου ξαναπήγε την διαφορά στο +12 περίπου στα μισά της β’ περιόδου, με το ημίχρονο να κλείνει πάντως στο 39-45.

Στο 3ο δεκάλεπτο ενώ το ματς βρισκόταν στους επτά πόντους 47-54, εκεί επί της ουσίας το Ρέθυμνο κάνει ένα 9-0 για να δώσει μια τεράστια διαφορά στο 28’ στο -16 με 47-63. Ο Φάρος έκανε μια τελευταία προσπάθεια με το να μειώσει το σκορ με ένα 10-0 στο 34’ σε 65-71, ωστόσο το Ρέθυμνο άντεξε για να πάρει μια μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-28, 39-47, 53-67, 70-89

Επιμέλεια:Κώστας Μιαούλης