Ελλάδα

Φεύγει με βαριά ήττα από τη Σμύρνη ο ΠΑΟΚ

Με άσχημο τρόπο αποχαιρέτησε το τουρνουά της Σμύρνης ο ΠΑΟΚ, γνωρίζοντας βαριά ήττα με 96-75 από την οικοδέσποινα Πινάρ Καρσίγιακα. Χτύπησε ο Βαγγέλης Μαργαρίτης!

Ακόμη… χειρότερα για τον ΠΑΟΚ. Μετά την ήττα από την Μπαλικεσίρ στην πρεμιέρα, ο «Δικέφαλος του Βορρά» γνώρισε τον διασυρμό με 96-75 από την Πινάρ Καρσίγιακα και έτσι αποχαιρέτησε με 0/2 το τουρνουά της Σμύρνης. Μάλιστα, το δεύτερο κακό για τους Θεσσαλονικείς ήταν ο τραυματισμός του Βαγγέλη Μαργαρίτη στο γόνατο, περίπου στο έβδομο λεπτό του ματς.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου οι Κλάντον και Τέιλορ με 16 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους Τούρκους ο Σάμερς τελείωσε την αναμέτρηση με 20 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ έκανε καλό ξεκίνημα στην αναμέτρηση, καθώς πήρε το προβάδισμα από νωρίς, όπου στα μισά της περιόδου προηγούνταν με πέντε πόντους (12-17). Στη συνέχεια, η Καρσίγιακα αντέδρασε (19-19), με τον Τέιλορ να βάζει ξανά μπροστά τον «Δικέφαλο του Βορρά» (19-22). Όμως, τα τελευταία δύο λεπτά της περιόδου ήταν καταστροφικά, καθώς οι Τούρκοι έκλεισαν το δεκάλεπτο με ένα σερί 8-0 (27-22). Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου στη δεύτερη περίοδο, καθώς οι γηπεδούχοι πήγαν στο +12 (36-24), ενώ πήγαν στα αποδυτήρια με το +20 (49-29).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ βελτίωσε αισθητά την επίθεσή του, όχι όμως την άμυνα. Αυτό, είχε ως αποτέλεσμα η Πινάρ Καρσίγιακα να ήταν σε θέση να διατηρεί τη διαφορά της σε αυτό το επίπεδο και να ξεκινήσει την τέταρτη περίοδο από το +19 (73-54). Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε ούτε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να γνωρίζει βαριά ήττα με 96-75.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 49-29, 73-54, 96-75

Πινάρ Καρσίγιακα (Μάρκοβιτς): Ντίλαρντ 14 (2), Πέτγουεϊ 8 (2), Μπαϊγκούλ 7 (1), Μπουν 6, Γκιουβέν 4, Τσελέπ 2, Μπράουν 11 (3), Πονίτκα 15 (2), Καραχάν 3, Σεντούρκ 1, Σάμερς 20 (3), Ντογκάν 5.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μιλιένοβιτς 9 (1), Κόνιαρης, Τσόχλας, Γλυνιαδάκης 10, Χρυσικόπουλος 4, Καμαράς 3 (1), Τέιλορ 13 (3), Σάιμπερτ 5, Μπράιαντ 5 (1), Πέινερς 7, Κλάντον 16, Μαργαρίτης 3 (1).=