Φτηνή ήττα για την Εθνική από τη Σλοβενία

Η Εθνική μας ομάδα είχε το προβάδισμα από την πρώτη περίοδο και μετά, όμως τα θαλάσσωσε στο τελευταίο εξάλεπτο και ηττήθηκε με 59-56 από τη Σλοβενία.

Η μεγάλη αστοχία στα τρίποντα (3/22) και οι θλιβερές επιλογές στο φινάλε του αγώνα, κόστισαν στην Εθνική μας την ήττα από τη Σλοβενία με 59-56. Μια ομάδα μόνη της η Καλτσίδου που σημείωσε 23 πόντους, χωρίς όμως να έχει συμπαράσταση από τα άλλα ατού της Εθνικής, ενώ η Μάλτση περιορίστηκε στους 10 με κάκιστα ποσοστά. Η Λίσεκ και η Έρκιτς με 15 και 11 αντίστοιχα έκαναν τη ζημιά στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα για τη Σλοβενία.

Η Εθνική μας δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι με αποτέλεσμα να μείνει γρήγορα πίσω με 6-0 και στα πρώτα 1:40 του αγώνα, ενώ η δυστοκία στην επίθεση συνεχίστηκε μέχρι και το 7’, όπου η Εθνική βρέθηκε πίσω με 12-5. Κάπου εκεί πήρε την κατάσταση στα χέρια της η Καλτσίδου και η Μάλτση που με την κλάση τους οδήγησαν την Εθνική σε ένα σερί 9-0 για το 14-12 με το οποίο έκλεισε η πρώτη περίοδος με λέι-απ της Νικολοπούλου.

Η Εθνική μας προηγήθηκε και 16-12, διευρύνοντας έτσι το σερί της σε 11-0 από το 3’18’’ πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου, όμως οι Σλοβένες επανήλθαν στο προβάδισμα λίγο μετά τα μισά της 2ης περιόδου, όμως ένα τρομερό επιμέρους 11-0 από το 22-23 στα τελευταία 4:30 του πρώτου μέρους έφεραν την Εθνική μας να προηγείται με 33-23 στο ημίχρονο, με την Καλτσίδου να σημειώνει τους πέντε σε αυτό το σερί. Η Καλτσίδου σταμάτησε στους 13 στο πρώτο μέρος με πέντε ριμπάουντ, ενώ οκτώ και τέσσερις ασίστ είχε η Μάλτση.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα θα προηγηθεί με 11 στο ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου με μια τρίποντη βόμβα της Καλτσίδου για το 36-25, όμως με ένα σερί 10-0 με δύο τρίποντα της Όμπλακ η Σλοβενία θα μειώσει στον πόντο, μόλις 2:32 μετά την έναρξη της 3ης περιόδου. Η Ελλάδα θα απαντήσει με ένα 4-0 για το 40-35, όμως οι Σλοβένες έκλεισαν πάλι την ψαλίδα και με τρίποντο της Λίσεκ ισοφάρισαν σε 43-43 στο 26’. Οι δύο ομάδες σκόραραν μόνο με βολές μέχρι το τελευταίο λεπτό, με την Σταμολάμπρου με μία βολή και με την Μάλτση με δίποντο να δίνουν έναν αέρα τριών πόντων στην Εθνική μας στο φινάλε της 3ης περιόδου.

Με τρίποντη βόμβα από τη Σταμάτη θα ξεκινήσει η 3η περίοδος που θα δώσει ένα προβάδισμα έξι πόντων στην Εθνική με 50-44. Οι Σλοβένες απαντούν ξανά με 6-0 για νέα ισοπαλία με 50-50, στα 7:11 πριν το τέλος του αγώνα, όμως η Καλτσίδου με τέσσερις ακόμα πόντους κάνει το 54-51, φτάνοντας τους 23 πόντους. Από εκεί και μετά η Εθνική μας προχωρά σε ένα κρεσέντο κακών επιλογών κι έτσι η Έρκιτς με δύο απανωτά καλάθια από το 54-53 θα δώσει προβάδισμα στην ομάδα της. Η Εθνική έκανε 5:42 να βάλει καλάθι, η Μπάριτς με μια βόλτα στην ελληνική ρακέτα, έγραψε το 59-54 και απλά η Σπανού με λέι-άπ διαμόρφωσε το 56-59.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 33-23, 47-44, 56-59

Ελλάδα: Σταμολάμπρου 3, Σταμάτη 5(1), Λύμουρα, Σπυριδοπούλου, Μάλτση 10 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη 0/6 τρίποντα), Νικολοπούλου 2, Σωτηρίου 4(1), Σπανού 9, Καλτσίδου 23 (1), Φασούλα

Σλοβενία: Όμπλακ 11(2), Ζντόλσεκ, Έρκιτς 11 (1), Πρέζελι 3, Αμπράμοβιτς, Μπάριτς 5, Γιακόβινα 2, Πρσιτς 7, Λίσεκ 15 (1), Τρέμπετς, Έβανς 5

Eπιμέλεια:Κώστας Μιαούλης