Εurobasket 2015

Γ’ Όμιλος: Ούτε που… λαχάνιασε

Καταιγιστική για 35 λεπτά η Σλοβενία, νίκησε με 79-68 την απογοητευτική Γεωργία για τον τρίτο όμιλο. Πρέπελιτς και Κλόμπουτσαρ οι κορυφαίοι των «λαχανί» του Ζντοβτς.

Παίζοντας σαν… γηπεδούχος, μιας και είχε ξανά τη στήριξη τριών χιλιάδων και πλέον οπαδών της, η Σλοβενία νίκησε τη Γεωργία πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 79-68. Τα μακρινά σουτ των παικτών του Ζντοβτς «σκότωσαν» τους απογοητευτικούς αντιπάλους τους, που δεν είχαν απάντηση στον οίστρο των Πρέπελιτς και Κλόμπουτσαρ. Μακριά από τον καλό του εαυτό ο Πατσούλια, πάλευε όνο ο Σενγκέλια.

Αποστολή στο Ζάγκρεμπ, Χρήστος Ρομπόλης

Πρέπελιτς και Μπλάζιτς μπήκαν φουριόζοι, η Σλοβενία έλεγξε τα ριμπάουντ κι έφτασε σε ένα γρήγορο προβάδισμα (14-9 και 17-11). Ο Πατσούλια ήταν άστοχος, η άμυνα της Γεωργίας ευάλωτη και οι «λαχανί» αλώνιζαν φτάνοντας τη διαφορά στο 26-15 και λίγο μετά στο 32-19 έχοντας 8/12 τρίποντα. Σενγκέλια και Σερμαντίνι προσπάθησαν να κρατήσουν όρθια την ομάδα τους, αλλά ο Πρέπελιτς ήταν ασταμάτητος και με 19 πόντους χωρίς να χάσει σουτ (5/5 βολές, 1/1 δίποντο, 4/4 τρίποντα) οδήγησε τη Σλοβενία στο 41-26 του ημιχρόνου.

Κάθε προσπάθεια των Γεωργιανών να επιστρέψουν στο ματς έπεφτε στο κενό. Τα τρίποντα συνέχιζαν να πέφτουν βροχή (10/16), ο Κλόμπουτσαρ, που πέτυχε 15 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, πήρε τη σκυτάλη από τον Πρέπελιτς και η Σλοβενία παρέμενε σε διαφορά ασφαλείας (57-41). Η τεχνική ποινή στον Μαρκοϊσβίλι έφερε τη Σλοβενία στο 65-48 και πλέον δεν υπήρχε γυρισμός στο παιχνίδι, παρότι ο Σενγκέλια μείωσε και στους οκτώ ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε,

Δεκάλεπτα: 17-13, 41-26, 65-48, 79-68

Σλοβενία (Ζντοβτς): Γιοκσίμοβιτς, Ρούπνικ, Πρέπελιτς 21, Μπλάζιτς 12, Νίκολιτς, Ντράγκιτς 7, Ζούπαν 3, Μπάλαζιτς 7, Όμιτς 6, Κλόμπουτσαρ 20, Σλόκαρ 3.

Γεωργία (Κοκόσκοφ): Πούλεν 4, Πατσούλια 3, Τσιντσάτζε 11, Σερμαντίνι 11, Σανάτζε, Μαρκοϊσβίλι 6, Πατσάτσια, Σανικίτζε 10, Μπουριανάτζε 2, Σενγκέλια 21.

Διαιτητές: Σίλβα (Πορτογαλία), Τσίτσι (Αλβανία), Μάντιλα (Φινλανδία).