Euroleague

Γιάνις κερνάει, Μπάμπεργκ πίνει!

Στις νίκες, ύστερα από τέσσερις σερί ήττες, επέστρεψε η Μπάμπεργκ, η οποία επικράτησε 90-75 της Μακάμπι Τελ Αβίβ και ανέβηκε στο 8-13. Τρομερό ματς από τον Γιάνις Στρέλνικες με 10/10 σουτ!

Μόνο για ένα ημίχρονο ζόρισε η Μακάμπι Τελ Αβίβ την Μπάμπεργκ, η οποία ανέβασε… στροφές στο δεύτερο και επικράτησε 90-75, επιστρέφοντας στις νίκες ύστερα από τέσσερις συνεχόμενες ήττες στην Ευρωλίγκα και ανεβαίνοντας στο 8-13.

Κορυφαίος από τους πρωταθλητές Γερμανίας ήταν ο Γιάνις Στρέλνιεκς με 25 πόντους και 10/10 σουτ(!), με τον Μίλερ να είχε 17 και τον Νίκο Ζήση να είχε 7 πόντους και 5 ασίστ. Από την «ομάδα του λαού» ξεχώρισαν οι Γκάουντλοκ και Σίλι με 22 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Πιο δυνατά μπήκε η Μπάμπεργκ στο ματς, όπου στα μισά προηγήθηκε 12-7, αλλά μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, η Μακάμπι αντέδρασε και το έκλεισε προηγούμενη 21-16. Η «ομάδα του λαού» είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, φτάνοντας ακόμη και στο +7 (31-38), ωστόσο οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεσή τους, ρίχνοντας τη διαφορά στο καλάθι (41-43).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι ρόλοι αντιστράφηκαν. Η Μπάμπεργκ ήταν αυτή που πήρε τα ηνία του παιχνιδιού και αφού πέρασε ξανά μπροστά (52-51), άφησε τους φιλοξενούμενους χωρίς καλάθι στα τελευταία τέσσερα λεπτά και έκλεισε την περίοδο στο +13 (66-53). Πλέον, η ομάδα του Τρινκιέρι είχε βάλει το νερό στο… αυλάκι και έτσι έφτασε στη νίκη με 90-75.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 41-43, 66-53, 90-75