Γκαζώνει και… γαζώνει ο Ολυμπιακός!

Όταν τρέχει, δεν πιάνεται ο Ολυμπιακός! Οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν τη… γλώσσα στη Γαλατασαράι, την οποία νίκησαν 89-68 στο τελευταίο τους φιλικό! Μοναδικό «αγκάθι» το 3ο δεκάλεπτο για τους πρωταθλητές!

Έρχεται με… φόρα στα επίσημα ματς ο Ολυμπιακός!

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έτρεξαν για τρία δεκάλεπτα -στο τελευταίο τους φιλικό- τη Γαλατασαράι, την οποία νίκησαν 89-68, ενόψει του ματς για τα προημιτελικά του Κυπέλλου με τον Κολοσσό Ρόδου. Μοναδικό κακό σημείο για τους πρωταθλητές ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, αλλά το… ρέφαραν στο τέταρτο με ένα επιμέρους σκορ 30-17!

Ο Σπανούλης είχε 17 πόντους και 6 ασίστ, με τον Πρίντεζη να προσθέτει 14 και τον Λοτζέσκι άλλους 13. Εξαιρετικοί και οι δύο ψηλοί των Πειραιωτών, Μπιρτς και Μιλουτίνοφ με 10 πόντος ο καθένας, με τον Καναδό να μαζεύει και 9 ριμπάουντ. Από τους Τούρκους κορυφαίοι ήταν οι Ντέι και Γκιουλέρ με 18 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Διάθεση να χτυπήσει μέσα από τη ρακέτα έδειξε ο Ολυμπιακός στην αρχή του ματς και με τους Πρίντεζη-Μιλουτίνοφ να κάνουν… θραύση, η διαφορά πήγε στο +6 (13-7) στα μισά, ενώ στη συνέχεια με ένα ξέσπασμα (5-0) του Παπανικολάου το σκορ έγινε 18-9. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έσφιξαν κι άλλο την άμυνά τους και χάρη στις σωστές επιλογές στην επίθεση, το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου τους βρήκε στο +11 (25-14).

Με τον Αγραβάνη «καυτό» έξω από τα 6,75μ. και παράλληλα τρέξιμο στο ανοικτό γήπεδο μπήκαν οι «ερυθρόλευκοι» στη δεύτερη περίοδο, με τη διαφορά να ξεφεύγει στο +23 (39-16), στα πρώτα τρία λεπτά. Στη συνέχεια, οι πρωταθλητές Ελλάδας εξακολουθούσαν να «μπλοκάρουν» τη Γαλατά και έτσι έφτασαν ακόμη και στο +25 (43-18). Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου σήκωσαν το πόδι τους από το… γκάζι, επιλέγοντας να παίξουν μέσα από τη ρακέτα. Εκεί, ο Μιλουτίνοφ ανέλαβε ξανά δράση και έχοντας βοήθεια από τον Λοτζέσκι, ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος 51-29.

inner

Ο Σπανούλης ξεκίνησε «ζεστός» στο δεύτερο ημίχρονο, οδηγώντας τους πρωταθλητές στο +24 (56-32). Όμως, στα επόμενα πέντε λεπτά ακολούθησε ένα «νεκρό διάστημα» για τον Ολυμπιακό καθώς αποσυνδέθηκε από το καλάθι, με τη Γαλατά να το εκμεταλλεύεται στο έπακρο αυτό και να κάνει ένα 12-0, για να μειώσει σε 56-44. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχιζαν μέχρι το τέλος της περιόδου να… σπάνε τα καλάθια, με τη διαφορά να πέφτει στους οκτώ πόντους (59-51).

Η Γαλατά εξακολουθούσε και στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου να βάζει δύσκολα (62-57), με τους Σπανούλη-Πρίντεζη από την άλλη να παίρνουν από το… χέρι τον Ολυμπιακό για το +14 (71-57), στα μισά. Στη συνέχεια, προστέθηκαν οι Λοτζέσκι και Μπιρτς στην εξίσωση, με τη διαφορά να ξεφεύγει στους 20 πόντους (79-59), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η αναμέτρηση έχασε το… νόημά της και έτσι οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τη νίκη με το τελικό 89-68.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 51-29, 59-51, 89-68

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 4, Μπιρτς 10 (9 ριμπ.), Γιανγκ 2, Τολιόπουλος 3 (1), Παπαπέτρου, Σπανούλης 17 (4τρ., 6 ασ.), Αγραβάνης 8 (2), Μιλουτίνοφ 10, Πρίντεζης 14 (1), Παπανικολάου 6 (1), Μάντζαρης 2, Λοτζέσκι 13 (1), Μαραγκός.

Γαλατασαράι (Αταμάν): Σμιθ 7, Χατσιγέβα, Κορκμάζ 4, Τόμπσον 5, Τάιους 6, Πλάις 9, Ντέι 18 (1), Γκιουλέρ 14 (2), Ντίμπλερ 3 (1), Ντέντμον 2, Κοκσάλ.