Ευρώπη

Γκραν… σφαλιάρα στην Ούνιξ!

Σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό του Eurocup πήρε η Γκραν Κανάρια, επικρατώντας μέσα στο Καζάν της Ούνιξ με 83-70, ενόψει της ρεβάνς την άλλη εβδομάδα στην Ισπανία!

Αυτό θα πει έκπληξη!

Στην πρώτη της συμμετοχή σε ημιτελικό Eurocup η Γκραν Κανάρια βρίσκεται πολύ κοντά στο να διεκδικήσει το τρόπαιο, καθώς επικράτησε με 80-73 στο Καζάν της Ούνιξ, ενόψει της ρεβάνς που θα γίνει στην Ισπανία την άλλη εβδομάδα.

Τέσσερις παίκτες των νικητών τελείωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Νιούλεϊ, Μπάες και Ταβάρες να είχαν από 12 πόντους ο καθένας, ενώ από την ομάδα του Καζάν πρώτοι σκόρερ ήταν οι Μπίκοφ και Τζέρελς με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα. Θετική εμφάνιση για τον Κώστα Καϊμακόγλου, ο οποίος σε 33:27’’ είχε 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της Γκραν Κανάρια στην αναμέτρηση, καθώς με «όπλο» τα επιθετικά ριμπάουντ, αλλά και την ευστοχία της έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +15 (11-26). Στη δεύτερη περίοδο, η Ούνιξ μπήκε πιο δυνατά και μέσα σε τέσσερα λεπτά έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (22-31). Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν την κατάσταση να ξεφύγει περισσότερο και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 43-34.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ούνιξ έκανε προσπάθειες να πλησιάσει στο σκορ. Στην επίθεση, η ομάδα του Καζάν τα πήγαινε καλά, αλλά ήταν πολύ κακή στην άμυνα και έτσι η διαφορά διατηρούνταν στα ίδια επίπεδα (55-64). Η κυριαρχία των φιλοξενούμενων συνεχιζόταν και στο τέταρτο δεκάλεπτο, φτάνοντας ακόμα και στο +15 (64-79), περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη. Οι παίκτες του Πασούτιν δεν ήταν σε θέση να κάνουν τίποτα και έτσι οι φιλοξενούμενοι πήραν το διπλό με το τελικό 83-70.

Τα δεκάλεπτα: 11-26, 34-43, 55-64, 70-83

Ούνιξ Καζάν (Πασούτιν): Ουάιτ 11, Μπίκοφ 17 (2), Λικχοντέι, Πανίν, Γκουμπάνοφ, Σοκόλοφ 3, Καϊμακόγλου 9, Αντίποφ 3, Φρεϊμάνις 8 (2), Χαμπίροφ, Φίσερ 4, Τζέρελς 15 (1).

Γκραν Κανάρια (Ρενέσες): Όλιβερ 2, Νιούλεϊ 12 (1), Ουρτάσουν 8 (2), Μπέλας 9, Μπάες 12 (1), Κένταλ 8, Πορτουγκές, Πάουλι, Ταβάρες 12 (11 ριμπ.), Κούριτς 9 (3), Ο’ Λίρι 11 (1), Σάμερς.