Euroleague

Γλίτωσε την… κηδεία και «ισοφάρισε» τον Ολυμπιακό η Ρεάλ!

Μια Μακάμπι από τα… παλιά, προηγήθηκε στην 3η περίοδο ακόμη και με 10 πόντους της Ρεάλ(!), που «ξύπνησε», όμως και επικρατώντας 80-75 στη Μαδρίτη, «έπιασε» τον Ολυμπιακό με 12-5.

Λίγο έλειψε και θα είχαμε… κηδεία στη Μαδρίτη!

Η απίστευτη Μακάμπι έπαιξε κόντρα στη Ρεάλ θυμίζοντας κάτι από τα… παλιά, φτάνοντας να προηγηθεί ακόμη και με 10 πόντους των Μαδριλένων, που φόρτσαραν, ωστόσο, στο τέλος, για να επικρατήσουν, τελικά, 80-75 και να φτάσουν στη 12η νίκη τους. Όσες, δηλαδή, έχει και ο Ολυμπιακός, ο οποίος, όμως, είναι από κάτω στη μεταξύ τους ισοβαθμία.

Η «ομάδα του λαού», πάντως, διατηρούσε το προβάδισμα ως το 35:12 (68-71), αλλά η «βασίλισσα», με ένα επιμέρους σκορ 12-4, έφτασε σε μία πολύ δύσκολη νίκη.

Το ημίχρονο έκλεισε στο 37-36 υπέρ των γηπεδούχων, που μπήκαν… νωχελικά στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Ισραηλινούς να βρίσκουν ρυθμό και να προηγούνται 53-43 στο 26:30. Στο τέλος, όμως, «μίλησε» η Ρεάλ…

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 37-36, 53-56, 80-75.