Γλίτωσε το «έμφραγμα» και ανέβηκε έκτος ο ΠΑΟΚ

Χάρη στην ευστοχία στις βολές στην τέταρτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ νίκησε δύσκολα το Ρέθμνο 80-72 στην Πυλαία για τη 19η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ και ανέβηκε στην έκτη θέση της βαθμολογίας.

Ο ΠΑΟΚ νίκησε δύσκολα 80-72 το Ρέθυμνο στην Πυλαία, χάρη στην ευστοχία του στις βολές στην τέταρτη περίοδο, για τη 19η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ και ανέβηκε στην έκτη θέση της βαθμολογίας, σε ένα ματς που εξελίχθηκε σε ντέρμπι, αφήνοντας τους Κρητικούς στην ένατη.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο +13 στη λήξη της τρίτης περιόδου, όμως τα δύο συνεχόμενα σερί του Ρεθύμνου στην τέταρτη περίοδο μείωσαν σε -2 και χρειάστηκαν οι συνεχόμενες βολές στα δύο τελευταία λεπτά για να έρθει το ροζ φύλλο.

Σε αυτό βοήθησαν περισσότερο οι Γκος με 18 και Κατσίβελης με 16 πόντους, ενώ για τους Κρητικούς ξεχώρισε ο Γιαννόπουλος με 17 πόντους.

Στην αρχή της αναμέτρησης, καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ και να αποκτήσει διαφορά, παίζοντας σωστά μέσα στο καλάθι. Με πρωταγωνιστή τον Κατσίβελη και τα αμυντικά ριμπάουντ, ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 7-0 και προηγήθηκε με +2. Οι Αμερικανοί του «Δικεφάλου» έκαναν νέο σερί 6-0 και ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 20-15 και με τον Γκος ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο στο 24-18.

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου, ο Κόνιαρης έκανε το 30-22, την ώρα που οι Θεσσαλοί προσπαθούσαν να μειώσουν με τους Αμερικανούς τους. Το Ρέθυμνο με σερί 4-0 μείωσε σε 30-26 με πρωταγωνιστή τον Λι σε αυτό το διάστημα. Ο Πέτεγουεϊ με έξι προσωπικός πόντους έκανε το 36-26, όμως ο Μούντι με πέντε προσωπικούς πόντους βοήθησε να γίνει το 36-33 με 7-0 σερί. Με το Ρέθυμνο να μειώνει ξανά στο -3, ο Κατσίβελης με πέντε προσωπικούς πόντους έκανε το 41-36 στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Με πολλές λύσεις στην αρχή της τρίτης περιόδου, ο ΠΑΟΚ διατηρούσε το +8 με +10, έχοντας βρει τις λύσεις και από την περιφέρεια πλέον. Ο Κρουμπάλι πήρε τη «σκυτάλη» στο σκοράρισμα και έφερε το +12 με σωστές επιλογές και τα επιθετικά ριμπάουντ στην κρητική ρακέτα. Το τρίποντο του Γκος έφερε το +13 και τελικά το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 64-54 για τους «ασπρόμαυρους».

Τα δύο τρίποντα του Γιαννόπουλου και οι επιπολαιότητες των παικτών του ΠΑΟΚ έφεραν ένα σερί 8-0 στην αρχή της τέταρτης περιόδου και έκανε το σκορ 64-62. Ο Γκος πρωταγωνίστησε σε ένα σερί 8-0 του «Δικεφάλου» και έγινε το 72-64. Τα πολλά φάουλ βοήθησαν το Ρέθυμνο να μειώσει με τους Αμερικανούς του με 7-0 σερί στο -1 και να ξανακάνει ντέρμπι το ματς. Ο Μαργαρίτης έκανε με μία βολή το 73-71 και ο Τζόουνς το 74-71 με άλλη μία.

Τα άστοχα τρίποντα των Κρητικών και οι συνεχόμενες βολές των «ασπρόμαυρων» τους έφεραν στο +4. Ο Χόμπσον με μία βολή μείωσε στο -3, όμως οι βολές των Κατσίβελη και Τζόουνς έδωσαν τη νίκη στον ΠΑΟΚ με 80-72.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-18, 44-36, 64-54, 80-72

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος (0/4 σουτ), Κατσίβελης 16 (2/3 τρίποντα), Τζάκσον 6 (1), Γκος 18 (4/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Τζόουνς 5 (1/5 σουτ, 7 ριμπάουντ), Πέτεγουεϊ 6 (1/6 σουτ), Κρουμπάλι 14 (8 ριμπάουντ), Κόνιαρης 4, Τσόχλας, Μαργαρίτης 9, Ζάρας, Χαραλαμπόπουλος 2

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Βετούλας): Γκούντγουιν 9 (8 ριμπάουντ), Κώττας 3, Μούντι 14 (2/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Άρμστεντ 6 (5 ασίστ), Χόμπσον 12 (2/3 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Ντάνιελς 3, Στεφανίδης, Λι 8, Γιαννόπουλος 17 (4/8 τρίποντα)

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης