Ελλάδα

Γονάτισε και την Ούνιξ η ΑΕΚ!

Μετά την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και η Ούνιξ Καζάν έπεσε… θύμα της ΑΕΚ, η οποία με κορυφαίους τους Γκριν, Λαρεντζάκη και Άτιτς νίκησε 88-85, στο πρώτο φιλικό μπροστά στο κοινό της, στο ΟΑΚΑ.

Άκρως θετικά δείγματα ξανά για την ΑΕΚ!

Μετά το δύσκολο ματς με την ΤΣΣΚΑ, η Ένωση έδειξε ποιότητα και σε εκείνο με την Ούνιξ Καζάν, νικώντας την 88-85 στο πρώτο φιλικό μπροστά στο κοινό της στο ΟΑΚΑ και διατηρώντας έτσι το αήττητο στη φετινή της προετοιμασία. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Γκριν, με τον Άτιτς να κάνει τη... διαφορά και τον Λαρεντζάκη να είναι σταθερά καλός.

Εξαιρετική εκκίνηση έκανε στην αναμέτρηση η ΑΕΚ, όπου μέσα από την καλή άμυνα και τον... φορτσάτο Λαρεντζάκη προηγήθηκε 8-0. Ωστόσο, στη συνέχεια η Ούνιξ άρχισε να «ξυπνάει» και με πρωταγωνιστή τον Λόκετ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (10-12), ενώ με τις συνεργασίες Κολόμ και Λάσμε, πήγε ακόμη και στο +5 (13-18). Στα εναπομείναντα δύο λεπτά της πρώτης περιόδου, η Ένωση έσφιξε ξανά την άμυνά της και κρατώντας την ομάδα του Πρίφτη χωρίς σκορ, πλησίασε στο καλάθι στο τέλος (16-18).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Ελόνου έδινε λύσεις στην ΑΕΚ μέσα από τη ρακέτα, αλλά ο Κολόμ εξακολουθούσε να προκαλεί προβλήματα και έτσι η Ούνιξ έφτασε στο +6 (20-26). Στη συνέχεια, οι κακές επιστροφές και τα λάθη της Ένωσης έδωσαν αιφνιδιασμούς στην ομάδα του Πρίφτη, η οποία ξέφυγε ακόμη στο +9 (24-33). Εκεί, ανέλαβε δράση ο Γκριν για τους γηπεδούχους, μειώνοντας στους πέντε πόντους (30-35). Έκτοτε, οι παίκτες του Μανωλόπουλου «αφυπνίστηκαν» και στην άμυνα και με τον Μαυροειδή να κάνει… θραύση στη ρακέτα –ειδικά στα ριμπάουντ- πλησίασαν στον πόντο (37-38), περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου. Μάλιστα, με το τρίποντο του Τζέιμς η ΑΕΚ ανέκτησε το προβάδισμα (40-39), αλλά με τον ίδιο τρόπο απάντησε ο Λόκετ και έτσι η Ούνιξ πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 42-40.

Με το τρίποντο του Λόκετ, η Ούνιξ πήγε στο +5 (40-45), με τους Λαρεντζάκη και Άτιτς να απαντούν για την ΑΕΚ και να της δίνουν το προβάδισμα (48-47). Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την Ένωση και με την ομάδα του Πρίφτη να «ζεσταίνεται από την περιφέρεια, ξέφυγε στο +7 (50-57), στα μισά. Οι παίκτες του Μανωλόπουλου αντέδρασαν και κρατήθηκαν κοντά μέχρι το 55-59, με τους Ρώσους να χτυπούν με τους Λάσμε και Καϊμακόγλου για το νέο +8 (57-65), το οποίο και διατήρησαν σχεδόν μέχρι το τέλος, όταν ο Μωραΐτης με buzzer beater τρίποντο διαμόρφωσε το 62-67 της τρίτης περιόδου.

Μέσα από την καλή της άμυνα και παίζοντας μυαλωμένα στην επίθεση, η ΑΕΚ ισορρόπησε την κατάσταση (67-67), με τον Μαυροειδή να της δίνει ξανά το προβάδισμα (71-69). Όμως, ο Κολόμ άρχισε πάλι να δημιουργεί προβλήματα στην «κιτρινόμαυρη» άμυνα και έτσι η ομάδα του Πρίφτη πήγε στο +4 (73-77) στα μισά. Η αντίδραση της Ένωσης ήρθε με τον Γκριν, ο οποίος αρχικά έφερε το ματς στην ισοπαλία (80-80), ενώ με το κάρφωμα του Τζέιμς πέρασε μπροστά (82-80), στα δύο λεπτά πριν το τέλος. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 82-84 μέσα από τα επιθετικά ριμπάουντ, αλλά Γκριν και Άτιτς ήταν εκεί για την ομάδα του Μανωλόπουλου, η οποία πήρε το προβάδισμα (86-84), στα 44’’. Στον εναπομείναντα χρόνο, η ΑΕΚ διατήρησε την ψυχραιμία της και κατάφερε να πάρει τη νίκη με το τελικό 88-85, αφού ο Σμιθ αστόχησε σε τρίποντο για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 40-42, 62-69, 88-85

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ελονού 8, Τζέιμς 8 (1), Γκριν 18 (1), Σάκοτα 2, Τσαλμπούρης, Άτιτς 14 (1), Λαρεντζάκης 18 (2), Μπάρλοου 5 (1), Αγραβάνης, Μωραΐτης 3 (1), Μαυροειδής 12, Καμπερίδης.

Ούνιξ Καζάν (Πρίφτης): Έτζιμ 9, Πονκρασόφ 11, Κολόμ 21 (2), Σουχοβστόφ 1, Λάσμε 6, Σμιθ 13 (1), Τρούσκιν 1, Καϊμακόγλου 3, Λόκετ 16 (3), Κοσέεφ, Σεργκέεφ, Κολέσνικοφ 4.