Euroleague

«Γονάτισε» την Μπαρτσελόνα ο Ερυθρός Αστέρας!

Μόνο για ένα δεκάλεπτο άντεξε η Μπαρτσελόνα στο «καμίνι» του Βελιγραδίου, με τον Ερυθρό Αστέρα να κάνει… πάρτι στη συνέχεια και να τη νικά 76-65!

Αφού πάτησε το γκάζι από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, ο Ερυθρός Αστέρας πανηγύρισε σπουδαία νίκη στην… καυτή «Κόμπανκ Αρίνα», επικρατώντας 76-65 της Μπαρτσελόνα.

Κομβικά σημεία του ματς, ήταν το 16-0 των Σέρβων στα τέσσερα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, αλλά και ο σοβαρός τραυματισμός του Ρίμπας, περίπου σε εκείνο το σημείο. Κορυφαίος για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο Γκούντουριτς με 21 πόντους, ενώ για τη λαβωμένη ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα (χωρίς Ναβάρο, Ντόελμαν) ξεχώρισε ο Όλεσον με 15 πόντους.

Πολύ άστοχες και νευρικές ήταν οι δύο ομάδες μέχρι περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου (6-6). Ωστόσο, στον εναπομείναντα χρόνο, η Μπαρτσελόνα ανέβασε… στροφές και έτσι κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (9-16). Οι Καταλανοί είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης (24-31) μέχρι και τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς ανήκε ολοκληρωτικά στον Ερυθρό Αστέρα, καθώς έκανε ένα σερί 16-0(!) και έτσι πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος 40-31! Μάλιστα, τα χειρότερα για την Μπάρτσα, ήρθαν με τον τραυματισμό του Πάου Ρίμπας, ο οποίος λίγο πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια, αποχώρησε με φορείο από το παρκέ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Σέρβοι όχι μόνο διατηρούσαν το προβάδισμά τους, αλλά κατάφεραν να πάνε την υπέρ τους διαφορά ακόμη και στους +13 (51-38), με το buzzer beater τρίποντο του Τζένκινς να τη διαμορφώνει στους 12 πόντους (60-42). Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε ούτε στην τέταρτη περίοδο, με τους «ερυθρόλευκους» να φτάνουν στη νίκη με το τελικό 76-65.

Τα δεκάλεπτα: 9-16, 40-31, 60-48, 76-65

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Ρέμπιτς, Ντάνγκουμπιτς 2, Μίτροβιτς 1, Λάζιτς 9 (1), Σιμόνοβιτς 13 (3), Τζένκινς 8 (1), Γκούντουριτς 21 (1), Γιόβιτς 4, Κούζμιτς 6, Μπιέλιτσα 12.

Μπαρτσελόνα (Μπαρτζώκας): Ράις 9 (1), Ντόρσεϊ 3, Ρίμπας 9 (3), Κλαβέρ 12, Βεζένκοφ 4, Πένο, Έρικσον 3 (1), Όλεσον 15 (3), Περπέρογλου 2, Τόμιτς 8.