Καθάρισε με ξέσπασμα Άρης

Ένα σερί στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου ήταν αρκετό για τον Άρη, ώστε να επιβληθεί 100-79 του Κόροιβου Αμαλιάδας στο Άλεξάνδρειο. Κορυφαίος ο Γιάνκοβιτς με 21 πόντους.

Με πρόθεση να δείξει με το καλημέρα ότι είναι το αφεντικό μπήκε στην αναμέτρηση του «Nick Galis Hall» o Άρης. Οι κίτρινοι στα πρώτα λεπτά είχαν πλουραλισμό στο σκοράρισμα και γρήγορα έφτασαν στο +7, 19-12 στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου. Ωστόσο, αρχικά ο Χατζηνικόλας και στη συνέχεια ο Σταρκς με 8 μαζεμένους πόντους μείωσαν στο -2.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Άρη να παίρνει τέσσερις μαζεμένους πόντους από τον Καββαδά και να προηγείται του Κόροιβου 23-19. Το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου κύλησε στον ίδιο ρυθμό με την ομάδα του Πίφτη να παίρνει πόντους από πολλούς παίκτες και να έχει το προβάδισμα, αλλά τον Κόροιβο να μένει κοντά και να κρατά τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα.

Έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 45-44 Πρωταγωνιστής των κίτρινων στο πρώτο μέρος ήταν ο Τσάκσον με δέκα πόντους, έχοντας 5/7 δίποντα, ενώ ο Σταρκς των φιλοξενούμενων σταμάτησε στους 12.

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Κόροιβος μπήκε με σκοπό να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους και σε έναν βαθμό το κατάφερε καθώς με επί μέρους 6-0, προηγήθηκε 45-50. Ωστόσο, οι κίτρινοι ισορρόπησαν το ματς και έτρεξαν ένα σερί 18-5, με τον Γιάνκοβιτς να βγαίνει μπροστά στο σκοράρισμα.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Άρης δεν κοίταξε πίσω… Συντηρώντας διψήφιες διαφορές πόντων κράτησε «μακριά» την ομάδα της Αμαλιάδας και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα. Κορυφαίοι του Άρη ήταν οι Γιάνκοβιτς με 21 πόντους και Κάμινγκς με 18. Από την πλευρά του Κόροιβου ξεχώρισαν οι Σταρκς 21 και Κότσερ με 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 23-19, 22-25, (45-44), 24-11, 27-16 (100-79)

Άρης(Πρίφτης): Τσαϊρέλης 4, Τζέκινς 5, Κάμινγκς 18, Γιάνκοβιτς 21, Τζάκσον 12, Ξανθόπουλος, Ζάρας 6, Μούρτος 2, Σίμτσακ 8, Καββαδάς 6, Ντραγκίσεβιτς 16, Φλιόνης 2.

Κόροιβος(Καλαμπάκος): Μιλουτίνοβιτς 12, Κότσερ 15, Στάρκς 21, Σαχπατσίδης 9, Χατζηνικόλας 6, Μιχαλόγλου 4, Σπυριδωνίδης 5, Κάτζος 2, Αποστολίδης 3, Μπεκρής, Μακ Λέλαν 3.

Επιμέλεια: Βαγγέλης Νεραντζιάς