Ιωνικός ανατροπής και μεγάλο διπλό στο Λαύριο

Με ένα 9-0 σερί στα τελευταία δύομιση λεπτά, ο Ιωνικός νίκησε στο Λαύριο 61-59 την τοπική ομάδα στο «θρίλερ» της έκτης αγωνιστικής της Basket League και ρίχνει από την κορυφή τους γηπεδούχους.

Με ένα σερί 9-0 στα τελευταία δυόμιση λεπτά, ο Ιωνικός νίκησε το Λαύριο 61-59 στα ανατολικά προάστια για την έκτη αγωνιστική της Basket League και έφτασε στο 2-4, αφήνοντας τους γηπεδούχους στο 4-2 και μάλλον εκτός κορυφής.

Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη είχαν τον έλεγχο στα τρία πρώτα δεκάλεπτα και έφτασαν στο +11 στην τέταρτη περίοδο στην πίεση των Πειραιωτών, όμως ο Ιωνικός απάντησε με σερί 8-0 αρχικά και με το 9-0 σερί από το 2’43’’ μέχρι τη λήξη του ματς, έφτασε στη μεγάλη ανατροπή.

Σε αυτό, πρωταγωνίστησαν οι Τζέρμαν με 16, Μουσταφά με 13 και Αθηναίου με 10 πόντους. Για τους γηπεδούχους, ξεχώρισε ο Μουράτος με 11 πόντους.

Ο Ιωνικός ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 2-5, όμως το Λαύριο έφτασε με σερί 5-0 στο 7-5 επί των Νικαιωτών. Με τα συνεχόμενα τρίποντα, το Λαύριο έκανε σερί 13-0 και προηγήθηκε 20-9 της ομάδας του Κούρο Σεγούρα με πρωταγωνιστή τον Λιούις και τη βοήθεια του Κάρτερ και τα συνεχόμενα ριμπάουντ σε άμυνα και επίθεση που μάζευαν οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη, για να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτοι στο 20-10.

Με 5-0 σερί στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Ιωνικός μείωσε σε 22-17 με πολλές επιθετικές επιλογές σε αυτό το διάστημα. Το τρίποντο του Γερομιχαλού έφερε το 27-9, όμως το σερί 5-0 του Ιωνικού, με πρωτεργάτη τον Οουενς, μείωσε σε 27-25. Με σερί 8-0 και πρωταγωνιστή τον Μουράτο, ο Ιωνικός ξέφυγε με 37-26, όμως κάποια ριμπάουντ και κάποιοι αιφνιδιασμοί έφεραν το 4-0 σερί του Ιωνικού και το 37-30 στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Χουγκάζ πήρε την κατάσταση στα χέρια του στην αρχή της τρίτης περιόδου και έκανε ένα σερί 5-0 που μείωσε σε 39-35. Το Λαύριο απάντησε με δικό του 4-0 για το 44-35 για την ομάδα των ανατολικών προαστίων, με τους Έλληνες παίκτες του ρόστερ να διατηρούν το +6 με +8 και το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 48-42.

Με σερί 4-0 του Σμιθ στην αρχή της τέταρτης περιόδου το Λαύριο έφτασε στο 52-42 και ο Αμινού έφερε το 55-44. Ο Τζέρμαν πρωταγωνίστησε σε ένα 8-0 σερί του Ιωνικού για το 55-52 με την ευστοχία από την περιφέρεια. Με σερί 4-0, το Λαύριο έφτασε στο 59-52, όμως ο Ιωνικός απάντησε με σερί 9-0 με πρωταγωνιστή τον Οουενς με την ευστοχία μέσα στη ρακέτα και ο Τζέρμαν έφερε το 59-61 στα 36’’. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι αστόχησαν στα σουτ που επιχείρησαν με αποκορύφωμα το τρίποντο του Μουράτου στα 2’’.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-10, 37-30, 48-42, 59-61

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Λιούις 8 (0/3 τρίποντα), Κάρτερ 7 (1), Μουράτος 11 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Κακλαμανάκης 7 (5 ριμπάουντ), Γκόινς 4 (7 ριμπάουντ), Νικολαΐδης, Σμιθ 8, Αμίνου 7 (1), Περσίδης, Γερομιχαλός 7 (1), Βουλγαρόπουλος

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σεγκούρα): Μουσταφά 13 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 λάθη), Κολοβέρος 2 (0/5 σουτ, 2/2 βολές), Τζέρμαν 16 (5/7 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 4 λάθη), Οουενς 8 (5 ριμπάουντ), Χουγκάζ 9 (2/10 σουτ, 8 ριμπάουντ), Χατζηκυριάκος, Αρσενόπουλος, Αθηναίου 10 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη), Γόντικας, Γκιουζέλης 3 (1)