«Διπλό» σωτηρίας για το Λαύριο στο Μαρούσι!

Με περισσότερη ψυχραιμία και αποτελεσματικότητα στα τελευταία τέσσερα λεπτά, το Λαύριο πήρε τη νίκη 75-71 μέσα στο Μαρούσι, το οποίο όμως κράτησε το +5 από τον πρώτο γύρο!

Ένα πολύ καθοριστικό βήμα για την παραμονή έκανε το Λαύριο!

Η ομάδα του Κώστα Μέξα ήταν καλύτερη στα τελευταία λεπτά και πανηγύρισε τη νίκη (75-71), μέσα στο Μαρούσι, ανεβαίνοντας στο 6-11 στη Stoiximan Basket League!

Από την άλλη, το σύνολο του Γιώργου Λιμνιάτη υποχώρησε στο 5-12, αλλά κράτησε το +5 από το «διπλό» στον πρώτο γύρο.

Κορυφαίος του Λαυρίου ήταν ο Μάρκους Θόρντον με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Από το Μαρούσι, ξεχώρισε ο Ρόμπερτ Γούνταρντ με 16π. και 9 ριμπάουντ.

Μαζί ήταν οι δύο ομάδες στα πρώτα έξι λεπτά (12-13), με το Λαύριο σταθερά μπροστά. Στη συνέχεια και με μπροστάρη τον Γόντικα, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 10-0, για το +11 (12-23), με τον Γούνταρντ να διαμορφώνει το 14-23 της πρώτης περιόδου.

Ο Θόρντον έστειλε ξανά το Λαύριο στο +11 (16-27) στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου, με τον Γιαννόπουλο να ξεκινά την αντεπίθεση του Αμαρουσίου και εκείνο να κάνει σερί 13-0, για το προβάδισμα (29-27), στο 14’. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα δικό τους επιμέρους σκορ 2-9, για το +7 (31-38), με τους Γούνταρντ και Ραντούλιτσα να μειώνουν τη διαφορά (38-42) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο ρυθμός του ματς ήταν καλός και στην έναρξη του δεύτερου μέρους, με τις δύο ομάδες να ήταν κοντά, αλλά το Λαύριο συνεχώς μπροστά, φτάνοντας ξανά στο +5 (50-55), στο 27’. Ωστόσο, στον εναπομείναντα χρόνο το Μαρούσι απάντησε και με τους Γούνταρντ και Χιλ έκανε την ανατροπή και έκλεισε την τρίτη περίοδο με το προβάδισμα (59-58).

Με καλάθι του Γιαννόπουλου οι γηπεδούχοι πήγαν στο +3 (63-60) στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκάλεπτου, με το Λαύριο να επιστρέφει και να προσπερνά με τα τρίποντα του Ζάρα (65-67), στο 35’. Ο Γιαννόπουλος ισοφάρισε προσωρινά, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με πρωταγωνιστή τον Χόρχλερ και με επιμέρους σκορ 2-8 για το +6 (69-75), μέχρι το 38’. Στη συνέχεια, ο διεθνής φόργουορντ έκανε 2/3 από τη γραμμή, ενώ στο τελευταίο λεπτό κανείς δεν σκόραρε και έτσι οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με το τελικό 71-75.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 38-42, 59-58, 71-75