Εurobasket 2015

Γ’ Όμιλος: Στέλνει… σπίτι τους Σκοπιανούς

Η Γεωργία πήρε τη νίκη (90-75) και τη διαφορά που ήθελε απέναντι στην ΠΓΔΜ κι αν δεν συμβούν εκπλήξεις θα προκριθεί στους «16» του Ευρωμπάσκετ.

Διπλή νίκη για τη Γεωργία, καθώς όχι μόνο νίκησε την ΠΓΔΜ με 90-75, αλλά εξασφάλισε και τη διαφορά που την καθιστά αφεντικό σε τριπλή ισοβαθμία με Σκοπιανούς και Ολλανδούς. Έτσι αν δεν προκύψουν εκπλήξεις στα εναπομείναντα ματς (Ολλανδία με Κροατία και Ελλάδα, Σλοβενία με ΠΓΔΜ), η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ θα περάσει ακόμη κι αν χάσει από τους οικοδεσπότες την Πέμπτη.

Κορυφαίος ο Πατσούλια με 23 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ η ΠΓΔΜ θέλει νίκη επί της Σλοβενίας και ήττα της Γεωργίας (αλλά και όχι 2/2 των Ολλανδών) για να περάσει.

Αποστολή στο Ζάγκρεμπ, Χρήστος Ρομπόλης

Η Γεωργία μπήκε με φόρα στο ματς και με ένα σερί 13-0 ξέφυγε νωρίς φτάνοντας και στο +14 (7-21). Χέντριξ και Τραϊκόφσκι επέτρεψαν στην ΠΓΔΜ να συνέλθει απαντώντας με τον ίδιο τρόπο να πλησιάζει στον πόντο (20-21) για να ξεφύγουν πάλι οι παίκτες του Κοκόσκοφ (25-40) με την τριάδα Πατσούλια, Τσιντσάτζε και Μαρκοϊσβίλι να δίνει τις λύσεις και το +11 του πρώτου ημιχρόνου να έρχεται μάλλον φυσιολογικά (37-48). Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε και τους 16 (40-56) με τη Γεωργία να ελέγχει απόλυτα την κατάσταση. Οι παίκτες του Σρμπινόφσκι έδειχναν ανίκανοι να αντιδράσουν κι έβλεπαν τους ερυθρόλευκους να φτάνουν και στο +21 (63-84) «καθαρίζοντας» το ματς.

Δεκάλεπτα: 16-21, 37-48, 55-71, 75-90.

ΠΓΔΜ (Σρμπινόφσκι): Μπρτσκοφ, Ιλιέφσκι 4, Σοκόλοφ, Κοστόσκι 12, Β. Στογιανόφσκι 4, Ντ. Στογιανόφσκι 14, Σιμονόφσκι 6, Τραϊκόφσκι 13, Γκιουρόσκι 3, Χέντριξ 14, Σαμαρτζίσκι 5.

Γεωργία (Κοκόσκοφ): Πούλεν 6, Πατσούλια 23, Τσιντσάτζε 12, Σερμαντίνι 6, Σανάτζε 6, Μαρκοϊσβίλι 18, Σανικίτζε 4, Μπουριανάτζε, Σενγκέλια 15.

Διαιτητές: Λοτερμόζερ (Γερμανία), Ζαμοΐσκι (Πολωνία), Μάντιλα (Φινλανδία).