Ευρώπη

Η… εφτάψυχη Φενέρ «σκούπισε» την Μπεσίκτας και παρέμεινε στον θρόνο της!

Αν και ήταν στο -14 περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη, η Φενέρ πήγε τον τελικό στην παράταση, όπου νίκησε 98-94 την Μπεσίκτας και με… σκούπα κατέκτησε το δεύτερο σερί πρωτάθλημα και 8ο της ιστορίας της!

Μεγάλη… καρδιά από τη Φενέρμπαχτσε!

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν στο -14, περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη, αλλά έκανε την ανατροπή, στέλνοντας τον τελικό στην παράταση (84-84 κ.α.), όπου εκεί νίκησε 98-94 την Μπεσίκτας και έτσι έκανε την σκούπα (4-0) και κατέκτησε το δεύτερο σερί πρωτάθλημα και όγδοο της ιστορία της.

Οι γηπεδούχοι έδειχναν να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης σχεδόν καθ’ όλη τη διάρκειά της, ενώ περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη, ήταν στο +14 (79-65). Εκεί, οι πρωταθλητές έδειξαν… σφυγμό και με ένα 12-0, μείωσαν στο καλάθι (79-77), στα 57’’. Ο Στρόμπερι «ξεκόλλησε» την Μπεσίκτας (81-77), αλλά χάρη στα μεγάλα σουτ από Μπογκντάνοβιτς και Ντίξον, σε συνδυασμό με τις τάσεις… αυτοκτονίας από εκείνους του Σαρίτσα (κάνοντας παιδαριώδη λάθη), το ματς οδηγήθηκε στην παράταση (84-84).

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι γηπεδούχοι είχαν ξεμείνει από ενέργεια, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν σταθερά το προβάδισμά τους και να φτάνουν στο ροζ φύλλο με το τελικό 98-94.

Πρώτος σκόρερ για τους πρωταθλητές ήταν ο Βέσελι με 26 πόντους και 11 ριμπάουντ, με τον Μπογκντάνοβιτς να προσθέτει άλλους 23 και 9 ασίστ. Επίσης, καλή εμφάνιση έκαναν οι Ντίξον και Ούντο με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα, με τον Κώστα Σλούκα να είχε 2 πόντους, 4 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ. Από την άλλη, για την ομάδα του Σαρίτσα κορυφαίοι ήταν οι Σιπάχι και Στρόμπερι με 22 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 47-42, 64-59, 84-84 κ.α., 94-98 παρ.