Euroleague

Η Φενέρ και ο Σλούκας είναι πάλι εδώ!

Τέλος στη… φαγούρα έβαλε η Φενέρμπαχτσε! Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς επικράτησε 88-80 της Αναντολού Εφές με πολύ καλό Σλούκα, επιστρέφοντας στις νίκες ύστερα από τρεις σερί ήττες στην Ευρωλίγκα!

Επέστρεψε η Φενέρμπαχτσε!

Με πρωταγωνιστή τον Κώστα Σλούκα, οι πρωταθλητές Τουρκίας έβαλαν τέλος στο σερί των τριών ηττών στην Ευρωλίγκα, νικώντας 88-80 την Αναντολού Εφές!

Στους 21 πόντους και τις 4 ασίστ σταμάτησε ο Έλληνας γκαρντ, με τον Βέσελι να προσθέτει από την πλευρά του άλλους 20. Από το σύνολο του Βέλιμιρ Περάσοβιτς ξεχώρισε ο Τζέισον Γκρέιντζερ με 19 πόντους.

Πολύ κλειστό ήταν το ματς στο ξεκίνημά του, με το σκορ να ήταν ισορροπημένο μέχρι τα μισά (11-11). Όμως, από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Εφές πήρε τον έλεγχο μέσα από την καλή της άμυνα –αλλά και τον Γκρέιντζερ- και κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο στο +8 (17-25). Στη δεύτερη περίοδο, η Φενέρ αντέδρασε χάρη στον Κώστα Σλούκα. Ο Έλληνας γκαρντ πήρε από το… χέρι την ομάδα του, όπου αρχικά τη βοήθησε να μειώσει στους τρεις (24-27), ενώ στη συνέχεια έδωσε την ασίστ στον Βέσελι για το προσπέρασμα (41-40), με τον Τσέχο να διαμορφώνει με buzzer beater το 43-42 του πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα μέχρι τα πρώτα τέσσερα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου (51-46), με την ομάδα του Περάσοβιτς να κάνει ένα 10-0 και να περνάει ξανά μπροστά (51-56). Ωστόσο, η Φενέρ έβγαλε νέα αντίδραση μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου και έτσι κατάφερε να το κλείσει προηγούμενη 64-61. Η καλή άμυνα, στην αρχή της τέταρτης περιόδου, είχε «κλειδώσει» την Εφές και έτσι η διαφορά ξέφυγε στο +10 (75-65). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι πρωταθλητές Τουρκίας είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, φτάνοντας στη νίκη 88-80.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 43-42, 64-61, 88-80