Η Καβάλα δεν... πεθαίνει

Αν και βρέθηκε μέχρι και 19 πόντους πίσω στο σκορ η Καβάλα κατάφερε να πάρει τη νίκη 78-74 εκτός έδρας απέναντι στον Κόροιβο.

Η Καβάλα συνεχίσει να παλεύει για την παραμονή της στην Α1 μπάσκετ. Αγωνιζόμενη εκτός έδρας απέναντι στον Κόροιβο κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη 78-74 αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμη και με 19 πόντους. Ωστόσο δεν μπόρεσε να καλύψει τη διαφορά των πόντων με την οποία είχε ηττηθεί στον πρώτο γύρο.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Κρομά ο οποίος πέτυχε 21 πόντους και σήκωσε στους ώμους του την ομάδα του Γιατζόγλου.

Καλύτερος ο Κόροιβος στην αρχή του αγώνα. Πήρε κεφάλι στο σκορ και εκμεταλλευόμενος την κακή αμυντική λειτουργία της Καβάλας προηγήθηκε με 26-22 στην πρώτη περίοδο. Στο δεύτερο οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να ξεφύγουν στο σκορ, και να φτάσουν στο σημείο να προηγηθούν μέχρι και με 17 πόντους (47-30).

Στο σημείο αυτό οι παίκτες του Γιατζόγλου «ξύπνησαν». Έβρισκαν τρόπο να φτάνουν στο καλάθι και σιγά – σιγά μείωσαν στο σκορ. Με ένα 23-9 στο τρίτο δεκάλεπτό πήραν κεφάλι στο σκορ λίγο πριν το τέλος του 3ου δεκαλέπτου του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν αντιδράσουν ακόμη και όταν ο Ντέιβις έκανε το 65-64 περίπου έξι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Με ένα σερί 7-0 πέρασαν και πάλι μπροστά και τελικά έφτασαν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 47-35, 56-58, 72-78

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μαρκόπουλος): Ντέιβις 23 (2/2 βολ., 6/8 διπ., 3/10 τρίπ.), Πουλιανίτης, Χριστοδούλου 2, Χάρντινγκ 6, Χαριτόπουλος 8, Τρότερ 12(2/2β., 2/4διπ., 2/6τρ.), Σλαφτσάκης 3, Βασιλόπουλος 6, Κάουνσιλ 3, Χάρις 9(1τρ., 5ριμπ.).

ΚΑΒΑΛΑ (Γιατζόγλου): Λέιζερ 19(1/1β., 6/9διπ., 2/3τρ., 6ριμπ., 5ασ.), Ουίλιαμς 13(1/1β., 6/10διπ.), ΜακΚί 6, Σταμπουλής 4(1), Κοστόφ 4, Καλαϊτζίδης 2, Γιαννακίδης 9(3/5τρ.), Λίβας, Δεμερτζής, Κρομά 21(4/7β., 4/13διπ., 3/7τρ., 9ριμπ., 5ασ.).