Ευρώπη

Η καρδιά της φιναλίστ

Χάρη στο δεύτερο ημίχρονο, η Γκραν Κανάρια νίκησε με 79-74 τη Λε Μαν στη Γαλλία στην πρεμιέρα του Euro Cup και ξεκίνησε με το «δεξί» την προσπάθεια να ξαναβρεθεί στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Η Γκραν Κανάρια νίκησε δύσκολα με 79-74 τη Λε Μαν στο «Ανταρέ», στο πλαίσιο της πρεμιέρας των ομίλων του Euro Cup και ξεκίνησε με επιτυχία την προσπάθεια της να αποδείξει πως δεν ήταν τυχαία η περυσινή συμμετοχή της στον τελικό της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με +2 στο φινάλε της πρώτης περιόδου, αλλά οι Ίβηρες με επιμέρους σερί 21-14 στο δεύτερο δεκάλεπτο, έφτασαν στο +5 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου και διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι και το φινάλε.

Κορυφαίος των Ισπανών ήταν ο Μπάεθ με 13 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Μακ Κι και Κορνελί με 17 πόντους.