Euroleague

Η λαβωμένη Αρμάνι, γονάτισε την Εφές

Η λαβωμένη Αρμάνι (και χωρίς Τζεντίλε), πήρε το 2ο ροζ φύλλο στην Ευρωλίγκα και πρώτο μετά από έξι ήττες, με την επικράτηση 88-84 απέναντι στην Εφές.

Με μόλις 8 παίκτες στη διάθεση της, η ομάδα του Γιασμίν Ρέπεσα, πήρε μια σπουδαία νίκη κόντρα στους Τούρκους της Εφές. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Αρμάνι, ο Τζαμέλ ΜακΛιν με 26 πόντους, εξαιρετικοί και οι Σιμόν με 17 πόντους και 6 ασίστ, αλλά και ο Λαφαγιέτ με 15 πόντους. Η Εφές είχε 13/26 τρίποντα, αλλά τα 17 λάθη της στέρησαν πολλές πιθανότητες για τη νίκη. Kαταλυτική για την έκβαση του ματς η έξοδος με τραυματισμό του Ερτέλ, στην τελευταία περίοδο.

Η Αρμάνι πραγματοποίησε καλή εκκίνηση στο ματς, για να προηγηθεί με 11-5 στο πρώτο τρίλεπτο, αλλά η Εφές μάζεψε άμεσα την διαφορά, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Για την γηπεδούχο, το βάρος σήκωσε ο Σιμόν με 8 πόντους (2 τρίποντα και 2 βολές με απόλυτη ευστοχία) με την Αρμάνι να κλείνει το δεκάλεπτο με προβάδισμα δύο πόντων (23-21).

Εκρηκτική εκκίνηση για την Αρμάνι στο 2ο δεκάλεπτο με τον ΜακΛιν να βάζει 10 πόντους, τον Λαφαγιέτ να σημειώνει άλλους 6 με δύο τρίποντα και τους Ιταλούς να κάνουν ένα επιμέρους 16-1 που ανέβασε την διαφορά στο +17 για τους Μιλανέζους (34-21) μέσα σε 3:20 στην 2η περίοδο. Η Εφές θα βρει τρόπο να συνέλθει πάντως και από το 43-27 στο 15’ θα κάνει ένα σερί 12-0 για να μαζέψει την διαφορά στο -4, 2:09 πριν το φινάλε του ημιχρόνου. Με δύο βολές και δίποντο του Ντάνστον και ένα τρίποντο του Μπατούκ Μπιρκάν η Εφές παίρνει προβάδισμα, κάνοντας ένα επιμέρους 19-1 από το 43-27 σε βάρος της στα 5:39 πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

Κοντά στο σκορ οι δύο αντίπαλοι στο 3ο δεκάλεπτο, με το προβάδισμα ν’ αλλάζει χέρια. Η Εφές έχοντας τον Μπατούκ Μπιρκάν σε καλή μέρα, έκανε ένα σερί 8-2 από το 55-54 για να πάρει διαφορά πέντε πόντων, 57-62, αλλά ο ΜακΛιν με πέντε συνεχόμενους πόντους, φέρνει ξανά το ματς σε ισοπαλία 62-62 στο 28’. Μο Γκρέιντζερ με το 12ο τρίποντο της Εφές στον αγώνα δίνει ξανά προβάδισμα με τρεις στους Τούρκους στο 1:49 πριν το φινάλε της περιόδου. Με καλάθια των Μπάρατς και Λαφαγιέτ όμως η Αρμάνι, θα πάρει ξανά προβάδισμα, στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου με 66-65.

Με σερί 6-0 που φτάνει το συνολικό σερί σε 10-0 η Αρμάνι, παίρνει αέρα επτά πόντων με 72-65, ωστόσο ο Ντίμπλερ με τρίποντο και βολή, βάζει φρένο στους Ιταλούς και κατεβάζει την διαφορά στους τρεις 72-69. Με καλάθι του Ντάνστον περίπου στα μισά της τελευταίας περιόδου, η Εφές ισοφαρίζει σε 76-76, έχοντας χάσει όμως λίγο νωρίτερα τον Ερτέλ. Ο ΜακΛιν είχε αναλάβει προσωπικά να κρατήσει ζωντανή την Αρμάνι και με δύο δικά του δίποντα την βάζει με τρεις μπροστά (84-81), 2:09 πριν το τέλος. Στο 1:14 πριν το φινάλε, δύο εύστοχες βολές του Λαφαγιέτ θα κάνουν το 86-81 με τους Ιταλούς, να κρατάνε το προβάδισμα ως το τέλος και τη νίκη με 88-84.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 44-46, 66-65, 88-84

Αρμάνι: ΜακΛιν 26, Τσιντσιαρίνι 7, Τζένκινς 4, Μπάρατς 12, Σιμόν 17 (2), Λαφαγιέτ 15 (2), Τσερέλα 2, Χούμελ 5

Αναντολού Εφές: Σάριτς 15 (1), Κορκμάζ 3 (1), Ερτέλ 12 (2) (9 ασίστ), Ντίμπλερ 13 (4), Ντάνστον 11, Τάιους 1, Μπράουν 3, Οσμάν, Μπατούκ 17 (4), Γκρέιντζερ 9 (1)

Επιμέλεια:Κώστας Μιαούλης