Euroleague

Η Μπασκόνια… βύθισε και άλλο τη Μάλαγα

Στο 5-6 ανέβηκε η Μπασκόνια στην κατάταξη της Ευρωλίγκας, καθώς νίκησε 88-82 στον ισπανικό «εμφύλιο» την Ουνικάχα Μάλαγα, η οποία μετράει πέντε συνεχόμενες ήττες.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τίμα, η Μπασκόνια πήρε τον ισπανικό «εμφύλιο» (88-82), με αποτέλεσμα να ανέβει στο 5-6 και παράλληλα να υποχρεώσει την ομάδα του Πλάθα στην πέμπτη σερί της ήττα (3-8).

Ο Λετονός φόργουορντ τελείωσε την αναμέτρηση με 24 πόντους, με τον Σενγκέλια να είχε 12, τον Μπομπουά 11 και τον Τζάνινγκ άλλους 10. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βαζίνσκι με 25 πόντους.

Εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο έκανε η Μπασκόνια, κλείνοντάς το με το +15 (27-12). Η Ουνικάχα έκανε την αντεπίθεσή της στο δεύτερο, αλλά οι Βάσκοι διατηρούνταν μπροστά και στο τέλος του ημιχρόνου (41-36).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να κρατούνταν κοντά, αλλά την ομάδα του Μαρτίνεθ να είχε το προβάδισμα (59-56). Η Ουνικάχα έκανε ξανά την αντεπίθεσή της στο τέταρτο δεκάλεπτο, φέρνοντας το ματς στα ίσα (64-64), αλλά η Μπασκόνια απάντησε, πήγε στο +7 (71-64) και χωρίς να κοιτάξει… πίσω, πήρε τη νίκη με το τελικό 88-82.

Τα δεκάλεπτα: 27-12, 41-36, 59-56, 88-82