Μουντομπάσκετ 2014

Η πρωταθλήτρια είναι εδώ!

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Γαλλία αν και τα… βρήκε σκούρα απέναντι στο Ιράν νίκησε με 81-76, πήρε την πρόκριση στους «16» του Παγκόσμιου Κυπέλλου και είναι πιθανός αντίπαλος της Εθνικής.

Αν και… ζορίστηκε η πρωταθλήτρια Ευρώπης Γαλλία νίκησε το Ιράν 76-81 και πήρε την πρόκριση στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου και είναι πιθανόν να βρει… μπροστά της την Εθνική.

Το Ιράν ξεκίνησε με… άγριες διαθέσεις και μόλις στο πέμπτο λεπτό του αγώνα προηγήθηκε με 15-9. Οι «τρικολόρ» προσπάθησαν να απαντήσουν δίχως αποτέλεσμα, όμως, με το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 23-13 για την ομάδα του Μπετσίροβιτς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Γάλλοι παρουσίασαν καλύτερη εικόνα στο παρκέ και, μετά το 33-27 του Ιράν, κατάφεραν να κάνουν σερί 10-0 και να πάνε στα αποδυτήρια, έχοντας «κεφάλι» σκορ, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 37-33.

Στην έναρξη της τρίτης περιόδου, η ομάδα του Βενσάν Κολέ πήρε… φωτιά, με το Ιράν να μην έχει απάντηση και έτσι έμεινε με 14 πόντους πίσω (63-49) στη λήξη του τριαντάλεπτου.

Οι Γάλλοι στο τέταρτο δεκάλεπτο συνέχισαν να έχουν τα «ηνία» του αγώνα, ο οποίος έληξε με το τελικό σκορ 81-76 και, έτσι, πήραν την πρόκριση στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 33-37, 49-63, 76-81

Ιράν (Μπετσίροβιτς): Καμράνι 17, Αφάγκ 10, Γιαμσίντι 4, Μπαχραμί 23, Χανταντί 22

Γαλλία (Κολέ): Ερτέλ 15, Μπατούμ 2, Ντιό 3, Λοβέρν 12, Καουντί 4, Τζάκσον 7, Φουρνιέ 13, Γκοβέρ 3, Μ. Ντιό 12, Τιγί (2), Ζελαμπάλ 8