Euroleague

Ήττα για Eφές, πέρασαν ΠΑΟ και Ερυθρός Αστέρας

Η Φενέρ δεν χαρίστηκε στην Εφές, την κέρδισε με 90-86 και την έθεσε εκτός συνέχειας της Ευρωλίγκας, δίνοντας αυτόματα την πρόκριση στον Παναθηναϊκό και τον Ερυθρό Αστέρα (1η φορά στην 8άδα).

Ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς δεν χαρίστηκε στον κουμπάρο του κι έτσι παρά την μεγάλη προσπάθεια που έκανε στην τελευταία περίοδο από το -19 η Εφές, δεν μπόρεσε να γυρίσει το ματς και αποκλείστηκε. Οι γηπεδούχοι και πρωτοπόροι στον Ε’ όμιλο ξέσπασαν στο 3ο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 71-52 στο 32’ αλλά η Εφές έκανε το come-back για να πλησιάσει ακόμα και στους δύο, 2’’ πριν το τέλος. Ο Ντατόμε με βολές διαμόρφωσε το τελικό 90-86.

Πρώτοι σκόρερς για τους νικητές ήταν οι Ντατόμε με 24 και Μπογκντάνοβιτς με 21 πόντους, ενώ αρκετό χρόνο συμμετοχής πήρε ο Κώστας Σλούκας που σε 18:56 είχε 4 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 λάθος. Από την άλλη η Εφές, παρά τους πέντε διψήφιους σκόρερς που είχε, δεν μπόρεσε να πάρει το ροζ φύλλο.

Ο αγώνας στο πρώτο μέρος έφερε την Φενέρ να έχει το προβάδισμα που δεν ξεπέρασε ποτέ όμως στο πρώτο και το δεύτερο δεκάλεπτο τους επτά πόντους. Το ξέσπασμα για τους γηπεδούχους ήρθε στην 3η περίοδο, όπου με ένα επιμέρους 29-16, τελείωσαν την γ’ περίοδο με διαφορά 16 πόντων.

Με τρίποντο του Μαχμούτογλου η διαφορά 8:02 πριν τη λήξη έφτασε στους 19 πόντους. Κάπου εκεί η Εφές εξαπέλυσε την τελική της αντεπίθεση μήπως και γυρίσει το ματς, έβαλε 34 πόντους σε 8 λεπτά. Η διαφορά κατέβηκε κάτω από τους δέκα με 1:20 να απομένει στο ματς. Ο Ερτέλ με τρίποντο στα 48’’ κατέβασε την διαφορά στο -6, ενώ με ένα 4-0, 5’’ πριν το φινάλε η Εφές μείωσε και στους τρεις. Ο Μπογκντάνοβιτς ευστόχησε για να πάει την διαφορά στο +5, ο Ντίμπλερ μείωσε σε 88-86, αλλά ο Ντατόμε με δύο βολές διαμόρφωσε το 90-86.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 37-34, 66-50, 90-86

Φενέρ: Ερσέκ, Ούντο 8, Μαχμούτογλου 3 (1), Αντιτς 13 (2), Μπογκντάνοβιτς 21 (4), Σλούκας 4, Κάλινιτς 7(1), Ντίξον 10(2), Ντατόμε 24(2)

Αναντολού Εφές: Τζόνσον 4, Τάιους 9, Μπράουν 13(2), Οσμάν 13(2), Μπατούκ, Σάριτς 12 (2), Κορκμάζ, Γκρέιντζερ 13(1), Ερτέλ 14, Ντίμπλερ 6 (2), Ντάνστον 2

Επιμέλεια:Κώστας Μιαούλης