Ελλάδα

Ηττημένος, αλλά… σοφότερος ο Παναθηναϊκός!

Την ήττα στις λεπτομέρειες με 81-80 από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας γνώρισε ο Παναθηναϊκός, καταλαμβάνοντας έτσι τη δεύτερη θέση στο «Gomelsky Cup». Ουδείς δεν υστέρησε από αυτούς που αγωνίστηκαν!

Ο Παναθηναϊκός κοίταξε στα… μάτια την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, ωστόσο ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 81-80, με αποτέλεσμα να καταλάβει τη δεύτερη θέση στο «Gomelsky Cup». «Θραύση» έκανε στα ριμπάουντ η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς, έχοντας 41 (τα 16 επιθετικά) έναντι 25 των Ρώσων.

Το «τριφύλλι» είχε τη νίκη στα χέρια του χάρη σε δύο βολές του Ραντούλιτσα (79-80), ωστόσο τον «μιμήθηκε» ο Τεόντοσιτς (81-80), ενώ στο τέλος ο Φελντέιν δέχθηκε την τάπα από τον Χάινς.

Πρώτος σκόρερ για το «τριφύλλι» ήταν ο Τζέιμς Φελντέιν με 17 πόντους, αλλά γενικά άστοχος (6/21 σουτ), με τον Νικ Καλάθη να είχε από την πλευρά του 14. Από την «ομάδα του στρατού» κορυφαίος ήταν ο Μίλος Τεόντοσιτς με 19 πόντους και 11 ασίστ.

Ένα εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο έκανε ο Παναθηναϊκός. Με «όπλο» την πολύ καλή τους άμυνα, οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς πήραν από νωρίς το προβάδισμα (4-8), φτάνοντάς το από νωρίς στο +7 (8-15). Λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας αντέδρασε, μειώνοντας σε 14-19, όμως οι «πράσινοι» δεν επέτρεψαν κάτι άλλο παραπάνω, διαμορφώνοντας το 15-25.

Ίδια ήταν η εικόνα του «τριφυλλιού» και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου, καθώς με την καλή του άμυνα συντηρούσε αυτό το +10 (21-31), ενώ στη συνέχεια οι παίκτες του έφτασαν ακόμη και στο +14 (24-40). Όμως, στα τελευταία δύο λεπτά, οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς χαλάρωσαν, με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να κάνει την αντεπίθεσή της με τους Ντε Κολό και Τεόντοσιτς και να μειώνει σε 37-42 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ραντούλιτσα ήταν αυτός που κρατούσε μπροστά τον Παναθηναϊκό (42-47), αλλά στα μισά της περιόδου, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας μείωσε στον πόντο με τον Κουρμπάνοφ (47-48). Οι «πράσινοι» ήταν μπροστά μέχρι και δύο λεπτά πριν το τέλος της περιόδου (52-53). Εκεί, οι Ρώσοι πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα με τον Χάινς (54-53) και δεν το έχασαν μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (58-56).

Με καλάθι του Φελντέιν ο Παναθηναϊκός πέρασε ξανά μπροστά (59-61), όμως και πάλι η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε με τους Χάινς, Τεόντοσιτς πηγαίνοντας στο +6 (71-65). Εκεί, ο Σάσα Τζόρτζεβιτς πήρε το τάιμ άουτ για να «ξυπνήσει» τους παίκτες του και αυτό ενέργησε ευεργετικά, καθώς οι «πράσινοι» όχι μόνο «ροκάνισαν» τη διαφορά, αλλά έφεραν ξανά το ματς στην ισοπαλία (73-73). Στα εναπομείναντα δύο λεπτά το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι, με τον Κούζμιτς να δίνει ξανά το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με δύο βολές (77-79), αλλά ο Ντε Κολό στα 38’’ με τρίποντο έκανε το 79-78.

Στη συνέχεια, ο Πάβλοβιτς αστόχησε σε δίποντο, με τον Ραντούλιτσα να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ, να κερδίζει το φάουλ και με δύο βολές να κάνει το 79-80. Τα τελευταία 14’’ ήταν για τη ρωσική ομάδα, με τον Καλάθη να κάνει το φάουλ στον Τεόντοσιτς και εκείνος να ήταν εύστοχος από τη γραμμή για το 81-80. Στο τέλος, η ομάδα του «Σάλε» είχε τριπλή ευκαιρία να πάρει το παιχνίδι, αλλά οι Φελντέιν (δέχθηκε την τάπα από τον Χάινς), Πάβλοβιτς και Γιάνκοβιτς δεν τα κατάφεραν διαδοχικά.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 37-42, 58-56, 81-80

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 14 (3), Αστάπκοβιτς, Κουλάγκιν, Τεόντοσιτς 19 (11 ασ.), Φριντζόν 3, Τζάκσον 1, Κορόμπκοφ 8, Κραφτσόφ, Βοροντσέβιτς 10 (2), Χίγκινς 6 (2), Κουρμπάνοφ 6, Χάινς 14.

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 10 (1), Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Γιάνκοβιτς 7 (1), Φώτσης 5 (1), Ραντούλιτσα 12, Φελντέιν 17 (1), Διαμαντίδης 4, Καλάθης 14 (2), Καλαϊτζάκης, Παναγιάννης, Λούντζης, Κούζμιτς 8 (11 ριμπ.)