Euroleague

Ηχηρή «σφαλιάρα» της Εφές στον Ερυθρό Αστέρα!

«Πάρτι» έκανε η Αναντολού Εφές μέσα στο Βελιγράδι, καθώς συνέτριψε 86-72 τον Ερυθρό Αστέρα και έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί των επτά αγώνων που μετρούσε!

Μεγάλη εμφάνιση από την Αναντολού Εφές μέσα στο Βελιγράδι!

Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς ήταν καταιγιστική κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα, τον οποίο συνέτριψε 86-72 και έβαλε τέλος στο σερί των επτά νικών που μετρούσε, ενώ παράλληλα μπήκε ξανά στην οκτάδα, πετώντας εκτός της Νταρουσάφακα, καθώς την έχει στην ισοβαθμία (10-11).

Δύο παίκτες των νικητών τελείωσαν το ματς με νταμπλ-νταμπλ, με τον Μπράουν να είχε 20 πόντους και 11 ριμπάουντ και τον Ερτέλ να είχε από την πλευρά του 12 πόντους και 15 ασίστ. Πολύ καλοί και οι Τόμας και Ντάνστον με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους γηπεδούχους πρώτος σκόρερ ήταν ο Σιμόνοβιτς με 17 πόντους.

Ντέρμπι από την αρχή ήταν το ματς, με τον Ερυθρό Αστέρα να είχε ένα μικρό προβάδισμα και να το διατηρεί μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (20-16). Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν μπροστά μέχρι και τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (34-30). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Αναντολού Εφές ανέβασε κατακόρυφα… στροφές και έκανε ένα σερί 15-0 που την έστειλε στο +11 (34-45), με το οποίο πήγε και στα αποδυτήρια (36-47).

Η ομάδα του Περάσοβιτς είχε τον έλεγχο και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, φτάνοντας ακόμη και στο +18 (38-56). Όμως, ήρθε η αντίδραση από τους γηπεδούχους, οι οποίοι μέσα από την άμυνά τους άφησαν χωρίς καλάθι τους Τούρκους για περίπου επτά λεπτά και με ένα σερί 12-0, μείωσαν στου έξι πόντους (50-56). Η απάντηση της Εφές ήταν ένα 5-0 για το +11 (50-61), με τον Γκούντουριτς να διαμορφώνει το 52-61 του τρίτου δεκαλέπτου.

Καταιγιστικοί ήταν οι φιλοξενούμενοι και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, φτάνοντας στο +19 (54-73). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το… ποτάμι δεν είχε γυρισμό για τον Ερυθρό Αστέρα, με την Εφές να παίρνει τη νίκη με το τελικό 72-86.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 36-47, 52-61, 72-86