Εurobasket 2015

Και «Παπ» έχουμε!

Μετά την Κωνσταντινούπολη, η Εθνική νίκησε (83-44) και στη Ξάνθη τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη, ωστόσο το κέρδος ήταν η ενθαρρυντική εμφάνιση του Κώστα Παπανικολάου, ο οποίος ήταν εξαιρετικός!

Διπλή… νίκη για την Εθνική!

Η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες είναι αδιαμφισβήτητη και έτσι μετά την Κωνσταντινούπολη, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε 83-44 της Βοσνίας/Ερζεγοβίνης και στη Ξάνθη.

Όμως, το μεγάλο «κέρδος» ήταν εμφάνιση του Κώστα Παπανικολάου, ο οποίος άρχισε να θυμάται τον καλό του εαυτό, πετυχαίνοντας 19 πόντους!

Εκτός 12άδας ήταν οι Σπανούλης και Περπέρογλου, ενώ το επόμενο ματς είναι την Κυριακή (23/8) κόντρα στη Ρωσία (21:15).

inner

Με τους Κουφό, Πρίντεζη, Αντετοκούνμπο, Ζήση και Καλάθη ξεκίνησε την αναμέτρηση η Εθνική. Ωστόσο, στα πρώτα λεπτά ήταν νωθρή, τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση, με αποτέλεσμα οι Βόσνιοι να ξεφύγουν με πέντε πόντους (4-9). Περίπου στα μισά του δεκάλεπτου, οι διεθνείς μας «έσφιξαν» την άμυνά τους και με τον Μπουρούση να έρχεται με… όρεξη από τον πάγκο, η διαφορά μειώθηκε στο ελάχιστο (8-9). Ο Έλληνας σέντερ «ξύπνησε» και τους συμπαίκτες του, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να πηγαίνει στο +5 (15-10) αρχικά και να κλείνει την περίοδο με το μέγιστο +7 (18-11).

Η συνεργασία του Σλούκα με τον Μπουρούση, στο δεύτερο δεκάλεπτο, έπαιρνε σχεδόν… άριστα, με τη διαφορά να πηγαίνει γρήγορα σε διψήφιο αριθμό (23-11). Στη συνέχεια, ο νυν γκαρντ της Φενερμπαχτσέ με τρίποντό του πήγε την Εθνική στο +13 (26-13), ωστόσο η έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης στη συνέχεια έδωσε την ευκαιρία στους Βόσνιους να μειώνουν στους 8 πόντους (29-21), περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Όμως, στα εναπομείναντα λεπτά «μίλησε» η ενέργεια που έδινε στο παρκέ ο Αντετοκούνμπο –και στις δύο πλευρές του παρκέ- με τη διαφορά να αποκαθίσταται (34-21) και τον Στιπάνοβιτς απλά να διαμορφώνει με μία βολή το 34-22 του πρώτου ημιχρόνου.

inner

Επιθετικά ξεκίνησε καλά η Εθνική στο δεύτερο δεκάλεπτο, διατηρώντας έτσι το προβάδισμά της στα ίδια επίπεδα (36-24). Όμως, μέσα σε δύο λεπτά, η εξαιρετική άμυνα των διεθνών μας «έπνιξε» τους Βόσνιους και με απανωτούς αιφνιδιασμούς η διαφορά «εκτοξεύθηκε» στο +19 (45-26), με πρωταγωνιστή τον Παπανικολάου. Ο «Παπ» συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, κάνοντας το 49-29, ενώ με δικό του τρίποντο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήγε στο +25 (56-31)! Στα τελευταία λεπτά της περιόδου, ο Φώτης Κατσικάρης δοκίμαζε σχήματα και πρόσωπα, με τη Βοσνία απλά να μειώνει σε 56-34.

Το τέταρτο δεκάλεπτο έμοιαζε διαδικαστικού χαρακτήρα. Από τη μία, ήταν η Βοσνία που είχε μόνο τον Κικάνοβιτς να «παλεύει» και από την άλλη οι Έλληνες διεθνείς να συνεχίζουν στο «πάρτι» τους (69-41). Μάλιστα, ο Παπανικολάου συνέχιζε το… βιολί του και η διαφορά πήγε ακόμα και στο +39 (80-41) και αυτό έμεινε μέχρι τη λήξη, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 83-44.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 34-22, 56-34, 83-44

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 11 (6ρ), Ζήσης 2, Καλάθης 8, Σλούκας 10 (6α), Αντετοκούνμπο 10, Καϊμακόγλου 7, Κουφός 7, Γιάνκοβιτς, Πρίντεζης 1, Παπανικολαου 19, Μάντζαρης 3, Αγραβάνης 5.

Βοσνία/Ερζεγοβίνη (Ιβάνοβιτς): Πάσαλιτς 3, Μπούζα, Στιπάνοβιτς 7, Σούταλο 3, Γιόσιλο, Γκόρντιτς 6, Κικάνοβιτς 16, Αλιμπιάνιτς, Πέρσιτς, Μιλόσεβιτς 2, Ρένφοε, Βράμπατς, Τόντιτς 7.