Και του χρόνου στα «σαλόνια» ο Κόροιβος!

Αν και… τα είδε όλα, ο Κόροιβος θα είναι και τρίτη σερί χρονιά στην Α1! Η ομάδα της Αμαλιάδας επικράτησε 66-62 του Προμηθέα, τον άφησε εκτός πλέι οφ και σώθηκε, στέλνοντας τον Απόλλωνα Πατρών στην Α2!

Με έναν σμπάρο… δυο τρυγόνια «χτύπησε» ο Κόροιβος!

Η ομάδα της Αμαλιάδας, αν και πήγε να «αυτοκτονήσει» στο τέλος, επικράτησε 66-62 του Προμηθέα και σώθηκε, σκορπώντας θλίψη σε ολόκληρη την Πάτρα! Αφενός, άφησε τους νεοφώτιστους, στην παρθενική τους χρονιά στην Α1, εκτός πλέι οφ και έριξε τον συντοπίτη τους, Απόλλωνα, στην Α2, έπειτα από πέντε χρόνια.

Και όμως, η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου πήγε να πετάξει στα… σκουπίδια την παλικαρίσια προσπάθειά της στο κατάμεστο κλειστό της Ήλιδας, επιτρέποντας στον Προμηθέα να ισοφαρίσει με τον Γκίκα (62-62) 35'' πριν το τέλος! Ο Σταρκς, ωστόσο, με τέσσερις προσωπικούς πόντους, χάρισε τη μεγάλη νίκη στους γηπεδούχους, που θα είναι και του χρόνου, για τρίτη σερί χρονιά, στα «σαλόνια» του ελληνικού μπάσκετ.

Στον αντίποδα, η ομάδα του κ. Αγγέλου μπορεί να… τραβάει τα μαλλιά της, καθώς έχασε πολλές ευκαιρίες στο τέλος, προκειμένου να προηγηθεί, αλλά την κατέβαλε το άγχος και δεν κατάφερε, τελικά, να μπει στην 8άδα -σώζοντας, παράλληλα και τον συμπατριώτη της. Μόνο πετυχημένη, ωστόσο, είναι η χρονιά για τον Προμηθέα, στην πρώτη του σεζόν στην Α1.

Σε ό,τι αφορά το καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν 15-11 στο 6'. Με ένα σερί 7-0, όμως, ο Κόροιβος έφερε «τούμπα» το ματς, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο υπέρ του 18-17. Στο 14', η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου πήρε «κεφάλι» τεσσάρων πόντων στο σκορ (26-22), για την άμεση ισοφάριση των Πατρινών, αλλά και το νέο 7-0 των γηπεδούχων. Το ημίχρονο, τελικά, έκλεισε με τον Κόροιβο στο +7, 33-26.

Η ομάδα της Αμαλιάδας διατήρησε σταθερά το προβάδισμά της στην τρίτη περίοδο, παρότι οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 24' (35-35). Ως το 29', το σκορ είχε γίνει 49-40, με τον Μουρ να… χτυπά από τα 6,75μ. για το 49-45 (30'). Στην τελευταία περίοδο έπεσαν κορμιά! Πόλαρντ και ΜακΛέλαν έδωσαν μεγάλη ανάσα (58-50, 33'), με τον ΜακΛέλαν, ωστόσο και πάλι, να διατηρεί σημαντικό προβάδισμα (62-55, 37'). Ο Τζόουνς, όμως, έκανε το ματς... θρίλερ, με τον Γκίκα να ισοφαρίζει σε 62-62, με 35'' να απομένουν, για να έρθει ο Σταρκς και με τέσσερις προσωπικούς πόντους, να χαρίσει τη μεγάλη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 35-28, 49-45, 66-62.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ: Γκότσερ 8(2), Σταρκς 14(1), ΜακΚλελαν 11(1), Σαχπατζίδης 6, Πόλαρντ 8, Μιχάλογλου 5(1), Σέιν 1, Σπυριδωνίδης 13(3), Μπεκρής.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Γκίκας 10(2), Πέτας, Φαγιέ 9(1), Ντίκερσον, Μουρ 12(1), Παπαντωνίου 3, Τζάξεν 5(1), Γερομιχαλός, Τζόουνς 16(2), Τόντιτς, Σαρικόπουλος 7.

Επιμέλεια: Νίκος Ράλλης