NBA

Καλός ο Γιάννης, αλλά καλύτερος ο Γιόκιτς!

Σε μονομαχία μεταξύ του Έλληνα και του Σέρβου άσου μετατράπηκε το παιχνίδι των Μπακς με τους Νάγκετς. Τριπλ-νταμπλ έκανε ο Γιόκιτς και οδήγησε την ομάδα του Ντένβερ στη νίκη.

Μια μεγάλη μάχη ανάμεσα στον δικό μας Γιάννη Αντετοκούνμπο και τον Νίκολα Τζόκιτς ήταν το παιχνίδι των Μπακς με τους Νάγκετς. Ο Έλληνας άσος για άλλη μια φορά ήταν αρκετά καλός και ο κινητήριος μοχλός για ένα μεγάλο come-back από τους 21 πόντους διαφορά αλλά ο Σέρβος –τελικά- ήταν εκείνος που πανηγύρισε στο τέλος τη νίκη 121-117.

Ο Γιόκιτς πραγματοποίησε ένα τριμπλ-νταμπλ με 20 πόντους, 13 ριμπάουντ και 11 ασίστ ενώ Γιάννης έμεινε στους 23 πόντους με 9/13 σουτ, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα.

Η πρώτη περίοδος έληξε με τις δύο ομάδες ισόπαλες 31-31, με το Ντένβερ να απαντά με ένα σερί 9-0 στα μέσα του 12λέπτου και να περνάει μπροστά στο σκορ μετά το καλό ξεκίνημα των Μπακς. Ωστόσο στη δεύτερη περίοδο ξέσπασε και με καλύτερη άμυνα πήρε «κεφάλι» στο σκορ με 70-53.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου η διαφορά ανέβηκε και άλλο 75-53. Οι Μπακς αντέδρασαν, άρχισαν να μειώνουν το σκορ, φτάνοντας στο 107-105 στα μέσα της τέταρτης περιόδου και δύο λεπτά πριν το τέλος στο 113-112 με ένα τρίποντο του Γιάννη.

Ωστόσο, ήρθε το τρίποντο του Νέλσον για να δώσει προβάδισμα τεσσάρων πόντων στους Νάγκετς και επί της ουσίας το ματς καθώς οι συμπαίκτες του ευστόχησαν στις βολές.

Στο ίδιο βράδυ, όμως δεν έκανε τριμπλ-νταμπλ μόνο ο Γιόκιτς. Έκανε και ο Γουέστμπρουκ ο οποίος οδήγησε τη Θάντερ στη νίκη 114-102 απέναντι στους Γκρίζλις.

Τρομερό παιχνίδι από τον άσο της Οκλαχόμα, πέτυχε συνολικά 38 πόντους, 13 ριμπάουντ και 12 ασίστ, με τους 19 πόντους να τους σημειώνει στο τελευταίο 12λεπτο. Εκεί που ευστόχησε σε δύο κρίσιμα τρίποντα και ουσιαστικά έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Αυτό ήταν το 25ο τριμπλ-νταμπλ στην εφετινή σεζόν για τον Γουέστμπρουκ, αριθμός που τον φέρνει στην δεύτερη θέση της ειδικής λίστας με τα τριμπλ-νταμπλ σε μία σεζόν. Εκεί που στην κορυφή βρίσκεται ο Γουίλτ Τσάμπερλεϊν με 31 τριμπλ-νταμπλ από τη σεζόν 1967-68!

Είναι περιττό να αναφέρουμε ότι ο Γουέστμπρουκ ήταν ο καλύτερος της αναμέτρησης, έστω και αν ο Γκασόλ –από την άλλη πλευρά- έκανε μια αρκετά καλή εμφάνιση. Όχι όμως και αρκετή να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, σταματώντας στους 31 πόντους.

Στο άλλοτε μεγάλο ματς, οι Σέλτικς συγκρούστηκαν με τους Λέικερς και τους πρώτους να αναδεικνύονται νικητές με 113-107. Ο Τόμας είχε 38 πόντους, τους 17 από αυτούς στο τελευταίο 12λεπτο ενώ ο Γουίλιαμς ήταν ο καλύτερος για τους «λιμνάνθρωπους» με 21 πόντους.