Euroleague

«Καθάρισε» και ζει για τον… τελικό ο Ερυθρός Αστέρας!

Χάρη σε ένα μεγάλο σερί από το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου μέχρι τις αρχές του τέταρτου, ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε 83-65 την Ούνιξ Καζάν και απέκτησε ψυχολογία για τον «τελικό» με την Νταρουσάφακα!

Έκανε τη… δουλειά του ο Ερυθρός Αστέρας!

Οι «ερυθρόλευκοι»… καθάρισαν το παιχνίδι με την Ούνιξ Καζάν, επικρατώντας 83-65, ανέβηκαν στο 16-13 και πλέον θέλουν νίκη με πάνω από τέσσερις πόντους στην έδρα της Νταρουσάφακα (15-14), για να πάρουν το εισιτήριο για τα playoffs της Ευρωλίγκας. «Κλειδί» του παιχνιδιού ήταν το 17-0 σερί που έτρεξαν οι παίκτες του Ράντονιτς, από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου μέχρι τις αρχές του τέταρτου, όπου μετέτρεψαν το 49-49 σε 66-49.

Κορυφαίοι για τους Σέρβους οι Μπιέλιτσα και Γκούντουριτς με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους Ρώσους ξεχώρισε ο Λάνγκφορντ με 16 πόντους.

Καταιγιστικό ξεκίνημα έκανε στην αναμέτρηση η Ούνιξ, καθώς έφτασε στο +7 (3-10), κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ της 14-10. Οι Ρώσοι είχαν το προβάδισμα περίπου μέχρι τα μισά (21-22), με τον Ερυθρό Αστέρα να κάνει την αντεπίθεσή του με τον Γκούντουριτς και να περνάει μπροστά (37-29), ενώ ο Σιμόνοβιτς με buzzer beater τρίποντο διαμόρφωσε το 40-31 του πρώτου ημιχρόνου.

Όμως, στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έπαθαν ένα επιθετικό «μπλακ άουτ», με τον Λάνγκφορντ να βρίσκει το… χέρι του και να περνάει εκ νέου μπροστά (44-45). Το ντέρμπι κράτησε μέχρι και δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου (49-49), με τους Τζένκινς και Γουόλτερς να στέλνουν τους «ερυθρόλευκους» στο +8 (57-49). Οι παίκτες του Ράντονιτς είχαν το μομέντουμ και με ένα 9-0 εκτόξευσαν την υπέρ τους διαφορά στο +17 (66-49), στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το… νερό είχε μπει στο αυλάκι για τον Ερυθρό Αστέρα, ο οποίος έφτασε στη νίκη με το τελικό 83-65.

Τα δεκάλεπτα: 10-14, 40-31, 57-49, 83-65