Κατοστάρα του Χολαργού στην… αγγαρεία με τον Πανιώνιο

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο ο Χολαργός, που επικράτησε 110-90 του ελλιπέστατου Πανιωνίου στο «Σοφία Μπεφόν» και στρέφει το βλέμμα του στα playoffs.

Σε ένα ματς-αγγαρεία, ο Χολαργός νίκησε 110-90 τον Πανιώνιο στο «Σοφία Μπεφόν» και έκλεισε με θετικό τρόπο τις υποχρεώσεις του την κανονική περίοδο, στην παρθενική συμμετοχή του στην Basket League, η οποία συνοδεύτηκε και από την πρώτη του κατοστάρα.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Λυκογιάννη, που ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα με ρεκόρ 12-14, οι Φιτζπάτρικ (22 πόντοι), Γιάνκοβιτς (21 πόντοι, 6 ριμπ., 5 ασίστ), Χόκινς (24 πόντοι). Οι νεοφώτιστοι στρέφουν το βλέμμα τους τώρα στα playoffs, όπου θα αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό στον πρώτο γύρο.

Από την άλλη, μια σεζόν γεμάτη προβλήματα τελείωσε για τους Νεοσμυρνιώτες, που απέφυγαν τα δράματα και παρέμειναν τουλάχιστον στην κατηγορία (8-18). Οι «κυανέρυθροι» παρατάχθηκαν στο τελευταίο τους ματς δίχως τους Μπέρι, Χάρι, που ζήτησαν να μην αγωνιστούν λόγω οικονομικών διαφορά, αλλά και χωρίς τον κόουτς Φραγκιά, που ένιωσε αδιαθεσία.

Με ένα απρόοπτο ξεκίνησε το παιχνίδι για τον Πανιώνιο, καθώς ο κόουτς Φραγκιάς αποχώρησε από το γήπεδο λίγη ώρα πριν από το τζάμπολ λόγω αδιαθεσίας, ενώ οι Μπέρι, Χάρις εξέφρασαν την επιθυμία να μην αγωνιστούν εξαιτίας οικονομικών ζητημάτων. Συν τοις άλλοις, δεν αγωνίστηκαν οι τραυματίες Χάμιλτον, Όστιν.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερα και δίχως σκοπιμότητες, με τον Χολαργό να ξεκινά καλύτερα και να προηγείται 11-5 στο πρώτο τρίλεπτο. Εντούτοις, οι «κυανέρυθροι» αντέδρασαν και βρίσκοντας λύσεις στο ανοιχτό γήπεδο, πέρασαν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά (19-18 στο 5’).

Οι Νεοσμυρνιώτες διατήρησαν το προβάδισμά τους (26-23 στο 8’), ωστόσο η ομάδα του Λυκογιάννη απάντησε με σερί 6-0 (26-29 στο 9’). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με buzzer beater τρίποντο του ΜακΚι, που μείωσε σε 31-33, με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά εύστοχες (12/19 εντός παιδιάς έκαστη). Αξιοπρόσεκτο πως ο γκαρντ των φιλοξενούμενων, Χόκινς, σημείωσε 10 πόντους με 4/4 εντός παιδιάς σε αυτό το διάστημα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι άμυνες των δύο αντιπάλων έσφιξαν, ενώ στη μεγαλύτερη διάρκειά του οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Αρχικά, ο Χολαργός ξέφυγε κάπως στο σκορ (33-37 στο 13’), αλλά έκτοτε οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους 17-6 για να ανατρέψουν πλήρως την κατάσταση και να πάρουν προβάδισμα 7 πόντων (50-43 στο 19’).

Μάλιστα, αυτή ήταν η μεγαλύτερη διαφορά για κάποια από τις δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε με τον Πανιώνιο να έχει βραχεία κεφαλή στο σκορ (51-50) και πρωταγωνιστή τον Καμαριανό, που σημείωσε 11 πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Χολαργός ξεκίνησε καλύτερα και με επιμέρους σκορ 8-2, ανέκτησε το προβάδισμα (53-58 στο 22’). Η ομάδα του Λυκογιάννη συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με μπροστάρη τον Γιάνκοβιτς, ξέφυγε με +10 (56-66 στο 24’).

Παρ’ όλα αυτά, οι Νεοσμυρνιώτες δεν τα παράτησαν και πλησίασαν εκ νέου (71-74 στο 28’) βρίσκοντας λύσεις με σουτ από την περίμετρο. Η τρίτη περίοδος τελείωσε με τους φιλοξενούμενους να έχουν «αέρα» 6 πόντων (73-79).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι απέδειξαν το μεγαλύτερο βάθος πάγκου και τις λύσεις που διαθέτουν, ενώ απομακρύνθηκαν με +11 (79-90 στο 35’). Τα τελευταία λεπτά έμοιαζαν διαδικαστικά, καθώς οι γηπεδούχοι δεν έδειχναν διάθεση αντίστασης.

Μάλιστα, ο Χολαργός έφτασε στην κατοστάρα στο 37’ (86-100), κάτι που πέτυχε για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα! Το μόνο που έμενε να διαπιστωθεί ήταν το τελικό σκορ, το οποίο ήταν 90-110.

Τα δεκάλεπτα: 31-33, 51-50, 73-79, 90-110.

Πανιώνιος (Κουτσοκέρας, Κωνσταντώνης): Παπαντωνίου 22, Καμαριανός 11, Δίπλαρος 15 (7 ασίστ), Ντόρσεϊ 12 (7 ριμπ.), Γ. Καμπερίδης 9, Καραμαλέγκος 2, Δημητρακόπουλος 2, Ρουμελιώτης 2, Χουγκάζ 8, ΜακΚι 7, Μπέρι, Χάρις.

Χολαργός (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 22 (5 ασίστ), Γιάνκοβιτς 21 (6 ριμπ., 5 ασίστ), Τάλτον 9, Αγκμπελέσε 11, Χόκινς 24 (5/7 τρίποντα), Κώττας 4, Μ. Καμπερίδης, Σπυριδωνίδης, Καλαϊτζάκης 7, Οκερέαφορ 5, Ραλλάτος, Λοβ 7.