NBA

Κι όμως! Ο Γιάννης ήταν ακόμη καλύτερος στα play offs

Λένε πως στα play offs μετράμε τους πραγματικά σπουδαίους παίκτες, Ε, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ξεπέρασε τον σούπερ εαυτό του στην κανονική περίοδο στη σειρά με τους Ράπτορς.

Πολλοί λένε με κάποια δόση υπερβολής πως η κανονική περίοδος είναι… πανηγυράκι και πως τα play offs ξεχωρίζουν τους άντρες από τα παιδιά. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κατάφερε στα 22 του να ηγηθεί των Μπακς και παρά τον αποκλεισμό από τους Ράπτορς (4-2) κατόρθωσε να έχει καλύτερα νούμερα από ό,τι στη regular season.

Μια σύγκριση της πρώτης παρουσίας του στα play offs το 2015, της φετινής κανονικής περιόδου και της παρουσίας του στα φετινά play offs θα σας πείσει…

Στην πρώτη του εμπειρία από play offs το 2015 σε έξι ματς κόντρα στους Μπουλς είχε 11,5 πόντους με 36,6% στα σουτ, 0% στα τρίποντα και 73,9% στις βολές, καθώς επίσης και 7 ριμπάουντ, 2,7 ασίστ, 1,5 τάπες, 0,5 κλεψίματα, 1,8 λάθη και 3 φάουλ σε 33,5 λεπτά κατά μέσο όρο.

Φέτος στην κανονική περίοδο είχε 22,9 πόντους με 52,1% στα σουτ, 27,2% στα τρίποντα και 77% στις βολές, καθώς επίσης και 8,8 ριμπάουντ, 5,4 ασίστ, 1,6 κλεψίματα, 1,9 τάπες, 2,9 λάθη και 3,1 φάουλ σε 35,6 λεπτά ανά αγώνα.

Στα φετινά play offs και σε έξι ματς κόντρα στους Ράπτορς είχε 24,8 πόντους με 53,6% στα σουτ, 40% στα τρίποντα και 54,3% στις βολές, καθώς επίσης 9,5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2,2 κλεψίματα, 1,7 τάπες, 3,3 λάθη και 3,5 φάουλ σε 40,2 λεπτά κατά μέσο όρο.

Επιμέλεια: Χρήστος Ρομπόλης