Euroleague

«Κηδεία» στη Φενέρ και δώρο στον Ολυμπιακό από την Μπασκόνια!

Τεράστια νίκη με 79-74 μέσα στην Κωνσταντινούπολη επί της Φενέρμπαχτσε πήρε η Μπασκόνια, ανεβαίνοντας στο 14-11 και παράλληλα κάνοντας «δώρο» στον Ολυμπιακό!

Καλό στην ίδια, αλλά και στον Ολυμπιακό έκανε η Μπασκόνια!

Οι Βάσκοι πήραν ένα πολύ μεγάλο «διπλό» στην Κωνσταντινούπολη, επικρατώντας 79-74 της Φενέρμπαχτσε, με αποτέλεσμα να παραμείνουν σε τροχιά οκτάδας (14-11) και παράλληλα να κρατούν στην ίδια απόσταση την ομάδα του Ομπράντοβιτς από τους πρωταθλητές Ελλάδας.

Κορυφαίος για την Μπασκόνια ήταν ο Λάρκιν με 19 πόντους, ενώ στους 10 σταμάτησε ο Λουζ. Από τους πρωταθλητές Τουρκίας, που έπεσαν στο 16-9, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπογκντάνοβιτς με 26 πόντους.

Η Φενέρ είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού μέχρι και τρία λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου (11-9), με την Μπασκόνια να κάνει την αντεπίθεσή της με τον Μπλάζιτς και να την κλείνει μπροστά (18-19). Το ντέρμπι κράτησε στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου δεκαλέπτου (35-34), όπου οι Βάσκοι κράτησαν χωρίς καλάθι τους γηπεδούχους στο τελευταίο τρίλεπτο και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με το +8 (35-43).

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την υπέρ τους διαφορά να φτάνει ακόμη και στο +11 (38-49), στα μισά. Αυτή τη φορά, ήρθε η αντίδραση της ομάδας του Ομπράντοβιτς, η οποία μείωσε στο καλάθι (50-52), αλλά η Μπασκόνια δεν έχασε την ψυχραιμία της, κλείνοντας την περίοδο στο +6 (55-61).

Η κατάσταση ήταν στα χέρια των Βάσκων και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να πάει ξανά στο +10 (60-70), στα τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Εκεί, μίλησε ο Μπογκντάνοβιτς για τη Φενέρ, καθώς την έσπρωξε σε ένα επιμέρους σκορ 10-1, βάζοντας «φωτιά» στο παιχνίδι (70-71). Όμως, ο Μπομπουά δεν είχε πει την… τελευταία του λέξη, με την Μπασκόνια να αποσπάται στο +6 (70-76). Ο Μπογκντάνοβιτς μείωσε στο καλάθι (74-76), αλλά για άλλη μία φορά στο ματς, οι Βάσκοι δεν έχασαν τη συγκέντρωσή τους, φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 79-74!

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 35-43, 55-61, 74-79