«Κλείδωσε» τα πλέι οφ το Ρέθυμνο

Τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα πήρε το Ρέθυμνο, επικρατώντας 84-80 του Προμηθέα στην Πάτρα, για την 22η αγωνιστική.

Μια σημαντική νίκη με την οποία «σφράγισε» την είσοδο στην οκτάδα του πρωταθλήματος και τη συμμετοχή του στα πλέι οφ, πήρε το Ρέθυμνο. Η κρητική ομάδα επικράτησαν 84-80 εκτός έδρας του Προμηθέα Πατρών, με τους νεοφώτιστους να παλεύουν, αλλά τελικά να μην καταφέρνουν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Το ματς ήταν ισορροπημένο και οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και στα 40 λεπτά. Η ομάδα της Κρήτης πήρε τη σπουδαία νίκη, χάρη στην καλή της άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Κορυφαίοι για τους φιλοξενούμενους ήταν οι Λέμον με 23 πόντους και Φίτζπατρικ με 19, ενώ ο Τάλτον, παρά το γεγονός ότι ήταν χωρίς πόντο στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, σημείωσε 13 στο τελευταίο και φυσικά ήταν από τους καθοριστικούς παράγοντες για την έκβαση του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 44-43, 68-65, 80-84