Κλείδωσε την οκτάδα το Ρέθυμνο

Το 3ο του ροζ φύλλο σε εκτός έδρας παιχνίδι κατέκτησε το Ρέθυμνο που επικράτησε μέσα στην Αμαλιάδα απέναντι στον Κόροιβο με 78-67.

Το Ρέθυμνο κατάφερε να πάρει την 3η του εκτός έδρας νίκη και θα βρίσκεται μέσα στην πρώτη οκτάδα. Οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να ξεκαθαρίσουν την κατάσταση στην τελευταία περίοδο με ένα επιμέρους 23-15 να εξασφαλίσουν τη νίκη. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα από την Κρήτη ο Τάλτον με 15 πόντους, ενώ ο Φιτζπάτρικ είχε 13 και 9 ριμπάουντ. Συνολικά το Ρέθυμνο είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στην πρώτη περίοδο με 16-11 καταφέρνοντας να παίξουν σφιχτή άμυνα. Μάλιστα μέχρι και λίγο μετά τα μισά της 2ης περιόδου, οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα και βρέθηκαν στο 16’ με 27-20, όμως κάπου εκεί άρχισε η αντεπίθεση των Κρητικών με ένα 14-7 μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου που έφερε τον αγώνα στο 34-34.

Οι δύο αντίπαλοι εναλάσσονταν στο σκορ στην 3η περίοδο, αλλά το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα του Ρεθύμνου να έχει προβάδισμα με 55-52. Από το 57-57, ο Τάλτον με δύο τρίποντα και άλλα δύο δίποντα από τους Σάφτενααρ και Γιαννόπουλο διαμορφώνουν ένα σερί 10-0 για τους φιλοξενούμενους και φυσιολογικά ήρθε το 67-78.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 34-34, 52-55, 67-78

Κόροιβος: Γκότσερ 15(3), Σταρκς 12, Σανέ 5, ΜακΚλίλαν 18(2), Πόλαρντ 10, Μιλουτίνοβιτς 3, Μιχάλογλου 2, Σαχπατζίδης 2, Σπυριδωνίδης

Ρέθυμνο: Κώττας 3, Χριστοδούλου 6, Άρνολντ 10, Φιτζπάτρικ 13 (3), Λέμον Τζούνιορ 10, Ραζής, Σαφτεναάρ 11 (1), Τάλτον 15 (3), Γιαννόπουλος 10(1)