Euroleague

«Κόλλησε» και το πλήρωσε η Μπασκόνια!

Λάρκιν και Χάνγκα «κόλλησαν» στην τελευταία επίθεση του ματς και έτσι η Μπασκόνια ηττήθηκε 85-84 από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, με αποτέλεσμα να πέσει στο 12-10.

Τα έκανε… θάλασσα στο τέλος η Μπασκόνια!

Στην τελευταία επίθεση του παιχνιδιού και ενώ είχαν επιστρέψει από το -19 οι Βάσκοι, οι Λάρκιν και Χάνγκα τους «κρέμασαν» και έτσι γνώρισαν την ήττα με 85-84 από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, που τους έριξε στο 12-10.

Σε μεγάλη ημέρα, για την «ομάδα του λαού» ήταν οι Γκάουντλοκ και Λάντσμπεργκ με 21 και 18 πόντους αντίστοιχα, με τον Μέκελ να αγγίζει το τριπλ-νταμπλ με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ από τους φιλοξενούμενους πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπομπουά με 16 πόντους, με τον Φόιγκτμαν να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Από νωρίς πήρε τα ηνία του ματς η Μακάμπι, με την Μπασκόνια να… κυνηγά συνεχώς και το σκορ της πρώτης περιόδου να διαμορφώνεται στο 22-18. Μέχρι τα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου, οι Βάσκοι παρέμεναν κοντά (32-30), όμως οι γηπεδούχοι ανέκτησαν τον έλεγχο και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 46-39.

Ιδανικό ξεκίνημα έκανε η Μακάμπι στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς με ένα 9-0 έφτασε στο +16 (55-39) και μάλιστα διατήρησε την υπέρ της διαφορά σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (69-55). Στην τέταρτη περίοδο, η Μπασκόνια έκανε την αντεπίθεσή της και έριξε τη διαφορά στους επτά πόντους (77-70), στα μισά. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν έτσι και μείωσαν στον πόντο (85-84), στο ένα λεπτό πριν τη λήξη. Στην επόμενη επίθεση, ο Γκάουντλοκ αστόχησε, αλλά στην τελευταία φάση του ματς, Λάρκιν και Χάνγκα καθυστέρησαν και έτσι η νίκη πήγε στη Μακάμπι!

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 46-39, 69-55, 85-84