Euroleague

Κουρέλιασε την Μπάρτσα η Αρμάνι και πήρε πρώτη νίκη στην Ευρωλίγκα

Η Αρμάνι Μιλάνο σημείωσε την πρώτη της νίκη στην Ευρωλίγκα, αφού επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 78-74 με τους «μπλαουγκράνα» πλέον να υποχωρούν στο 1-3.

Με πρωταγωνιστή τον Θίοντορ που σημείωσε 19 πόντους και συμπαραστάτες, τους Καλνιέτις 14 και Ταρζέφσκι 11π. η Αρμάνι επικράτησε 78-74 της Μπαρτσελόνα και την υποχρέωσε στην 3η της ήττα στην φετινή Ευρωλίγκα. Πρώτοι σκόρερς για την Μπαρτσελόνα, οι Ναβάρο και Ερτέλ που είχαν από 13, στο 1-3 και οι δύο ομάδες.

Με την Μπαρτσελόνα στη θέση του οδηγού ξεκίνησε το ματς στο Μιλάνο, αφού είχε την πρωτοπορία σε όλη την διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Ρίμπας οργάνωσε σωστά το παιχνίδι των Καταλανών, ενώ με απανωτά καλάθια και τρίποντο του Μόερμαν στο φινάλε της περιόδου το σκορ ήταν 17-22 μετά τα πρώτα δέκα λεπτά.

Στα μισά της δεύτερης περιόδου η Μπαρτσελόνα από το 19-22 στο 12’ κάνει ένα 12-0 που έφερε την υπογραφή του Χουάν Κάρλος Ναβάρο που με οκτώ πόντους σε αυτό το σημείο είχε δώσει προβάδισμα 15 πόντων (19-34) με λέι-απ του Τόμιτς περίπου στα μισά της περιόδου. Κάπου εκεί όμως η Αρμάνι κατάφερε να επανέλθει κάνοντας ένα 20-5 μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου με πρωταγωνιστή τον Θίοντορ που σε αυτό το διάστημα πρόλαβε να βάλει οκτώ και να φέρει το ματς στο 39-39.

Στο 3ο δεκάλεπτο το ματς πήγαινε πόντο-πόντο, με την Μπαρτσελόνα να έχει ένα μικρό προβάδισμα την περισσότερη ώρα, ωστόσο ένα τρίποντο του Ερτέλ με τον 10ο πόντο του, έφεραν τον αγώνα στο 46-50 στο 26’. Πάλι όμως ήταν η Αρμάνι αυτή που έκλεισε την περίοδο καλύτερα από τους «μπλαουγκράνα» με τον Τσιντσιαρίνι να διαμορφώνει το 54-53.

Με το ματς να βρίσκεται στην κόψη του ξυραφιού και ενώ η Μπαρτσελόνα είχε πάρει προβάδισμα με γκολ-φάουλ του Τόμιτς, ένα σερί 7-0 των γηπεδούχων φέρνει το ματς στο 61-56 στο 34’. Η Μπάρτσα μειώνει στον πόντο 61-60, αλλά ο Θίοντορ με δύο κρίσιμα καλάθια φέρνει ξανά σε πλεονεκτική θέση τους Ιταλούς. Ο Ερτέλ στα 3:35 με δίποντο μειώνει στο 66-64, αλλά ο Θίοντορ και ο Γκουντάιτις κάνουν ένα 9-1 για να έρθει το ματς στο 74-65. Ο Μόερμαν και ο Ρίμπας με απανωτά τρίποντα φέρνουν τον αγώνα μέχρι το 76-74, αλλά το αντιαθλητικό του Μοερμαν στον Μίτσοφ πέντε δεύτερα πριν το φινάλε του ματς θα γείρουν οριστικά την πλάστιγγα. Ο Μίτσοφ και ο Γκουντάιτις βάζουν από μια βολή για το τελικό 78-74.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 39-39, 54-53, 78-74

Αρμάνι: Μίτσοφ 6(1), Καλνιέτις 14, Φοντέκιο, Ταρτσέφσκι 11, Τσιντσιαρίνι 4, Αμπας, Εμπαγέ 8(2), Θίοντορ 19 (7ασίστ), Τζέφερσον, Μπερτάνς 9(2), Γκουντάιτις 7 (11ριμπ.)

Μπαρτσελόνα: Σεραφέν 6, Ρίμπας 12(2), Πρέσεϊ 2, Χάνγκα 5 (7ριμπ.), Ναβάρο 13 (2), Ερτέλ 13(2), Βεζένκοφ 6, Οριόλα 2, Κόπονεν 2, Τόμιτς 7, Μοερμάν 6(2) (9ριμπ.)

Επιμέλεια:Κώστας Μιαούλης