Ξεκίνησε… πυροβολώντας ο Προμηθέας!

Ο καταιγισμός τριπόντων στο τρίτο δεκάλεπτο άνοιξε τον δρόμο στον Προμηθέας Πάτρας για να πάρει τη νίκη (83-68) απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου και να μπει με το… δεξί στη φετινή Α1.

Πολύ «καυτό» ξεκίνημα για τον Προμηθέα στη σεζόν!

Η ομάδα της Πάτρας πήρε… φωτιά έξω από τα 6,75μ. στο Βενετόκλειο (15/30), με αποτέλεσμα να πάρει τη νίκη (83-68) και να μπει με το… δεξί στη φετινή Α1.

Ντέρμπι ήταν στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι, αλλά τα απανωτά τρίποντα (επτά συνολικά) των παικτών του Γιατρά στο τρίτο δεκάλεπτο, διεύρυναν πολύ τη διαφορά και παράλληλα τους άνοιξαν τον δρόμο για τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Κασελάκης με 19 πόντους, με τον Τσαϊρέλη να είχε 17 και τον Μέιερ να προσθέτει άλλους 12. Από τους «θαλασσί» ξεχώρισαν οι Μαυροειδής και Δημάκος με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Δυνατό ξεκίνημα για τον Κολοσσό (9-3) στο πρώτο τρίλεπτο, με τον Προμηθέα να αντιδρά με Κασελάκη και να φέρνει το ματς στα ίσα (10-10), στα μισά. Έκτοτε, το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί (15-16) μέχρι και το 7’, αλλά τους Δημάκο και Άσκα να παίρνουν τους γηπεδούχους από το χέρι και να τους στέλνουν στο +5 (23-18), στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Βετούλα είχε τον έλεγχο του ματς μέχρι το 14’ (31-26). Ωστόσο, από εκείνο το σημείο, ο Τσαϊρέλης «ζεστάθηκε» έξω από τα 6,75μ., με αποτέλεσμα αρχικά η διαφορά να μειωθεί στην ελάχιστη τιμή της (33-32) και στο 17’ οι Πατρινοί να περάσουν μπροστά (35-39). Ο Μαυροειδής κρατούσε τον Κολοσσό κοντά, αλλά οι παίκτες του Γιατρά διατηρούσαν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (41-43).

Με καλές άμυνες, ο Κολοσσός ανέκτησε το προβάδισμα (45-43) στο πρώτο δίλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου. Όμως, από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Προμηθέα έστησαν ένα μεγάλο «πάρτι» από την περιφέρεια και με απανωτά τρίποντα εκτόξευσαν την υπέρ τους διαφορά αρχικά στο +16 (47-63), στο 28’. Οι γηπεδούχοι δεν ήταν σε θέση να αντιδράσουν, με το τρίποντο του Μπράουν στο τέλος της τρίτης περιόδου να στέλνει τους Πατρινούς στο +17 (51-68).

Με πρωταγωνιστή τον Ντιγκς, ο Κολοσσός μείωσε τη διαφορά στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου (60-72). Ωστόσο, οι Πατρινοί αντέδρασαν με τους Κασελάκη και Μέιερ, διατηρώντας τη διαφορά σε μία απόσταση ασφαλείας (63-78). Έτσι, η ομάδα του Γιατρά δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα μέχρι τη λήξη, παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 68-83.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 41-43, 51-68, 68-83

Κολοσσός Ρόδου (Βετούλας): Μαυροειδής 17, Δημάκος 15 (3), Άσκα 7, Ντιγκς 11, Ντουρέν 9, Γεωργαλλής 2, Παπαδάκης, Κέμπτον 5 (1), Μπράουνινγκ 2.

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Σαλούστρος 5 (1), Κασελάκης 19 (3), Γκίκας, Έλις, Μπράουν 9 (3), Κατσίβελης 4, Τσαϊρέλης 17 (3), Μέιερ 12 (2), Γερομιχαλός, Λίποβι 6, Χολ 9 (3), Παρκς 2.