Ελλάδα

«Ξεμούδιασε» με κατοστάρα ο Ολυμπιακός

Χωρίς να χρειαστεί να «φορτσάρει», ο Ολυμπιακός σάρωσε με 101-57 τον Αρκαδικό σε φιλικό ματς προετοιμασίας στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός νίκησε με άνεση 101-57 τον Αρκαδικό στο ΣΕΦ σε φιλικό ματς προετοιμασίας που έδωσε την ευκαιρία στους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να «ξεμουδιάσουν» από τις προπονήσεις της εβδομάδας και να μπει καλύτερα στους ρυθμούς του μεγάλου ματς Κυπέλλου κόντρα στον Παναθηναϊκό την ερχόμενη Πέμπτη.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έδειξαν ορεξάτοι από την αρχή και με την άμυνα που έπαιξαν βρήκαν την ευκαιρία να τρέξουν στην επίθεση και να ολοκληρώσουν το ημίχρονο στο +19.

Στην τρίτη περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να ευστοχούν στα τρίποντα και να αυξάνουν τη διαφορά που έφτασε στο +33 και +40. Στην τέταρτη περίοδο, παρά τις αλλαγές του Έλληνα τεχνικού, οι Πειραιώτες συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς και έφτασα στο τελικό +54.

Δεκάλεπτα: 22-17, 47-28, 73-40, 101-57

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γιανγκ 10 (3ριμπ, 1ασ,1 κοψ), Παπαπέτρου 12 (3τριπ, 3ριμπ, 3κοψ), Σπανούλης 17 (3τριπ, 4ας, 1κλεψ), Στρόμπερι 3 (2ριμπ, 3ας, 1κοψ), Τσαϊρέλης 2 (3ριμπ, 1κλεψ, 1κοψ), Τολιόπουλος 5 (1), Μιλουτίνοφ 12 (1ριμπ), Μουράτος, Πρίντεζης 7 (1) Αγραβάνης 12 (2), Μάντζαρης 4 (1ριμπ, 3ασ), Χάκετ 10 (5ασ, 1ριμπ), Λοτζέσκι 5 (1τριπ, 5ριμπ), Αθηναίου 2

Αρκαδικός (Καστρίτης): Λαμπρόπουλος 16, Βαν Όστρουμ 13, Κοψαύτης 6, Κωνσταντίνου 2, Στεφανίδης 5 (1), Μπράουν 8 (1), Νουουτίνεν 5 (1), Καλλινικίδης, Τζουγκαράκης 2, Σάντι