NBA

Ξέρουν κι από… σκούπα!

Είναι… πολεμιστές αλλά ξέρουν και από… σκούπα! Και οι Γουόριορς το απέδειξαν τα ξημερώματα όταν με τη νίκη 109-98 εκτός έδρας απέναντι στους Πέλικανς πέρασαν με 4-0 στη δεύτερη φάση των πλέι-οφ.

Το Γκόλντεν Στέιτ έγινε η πρώτη ομάδα που τσέκαρε το εισιτήριο στην επόμενη φάση των εφετινών πλέι-οφ του ΝΒΑ αποδεικνύοντας πως δεν ήταν τυχαίο το γεγονός ότι φέτος είχαν τις περισσότερες νίκες στην κανονική περίοδο.

Καλύτερος των Γουόριορς ο Κάρι… Πέτυχε 39 πόντους έχοντας 5/12 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 11/12 βολές ενώ «κατέβασε» 8 ριμπάουντ και έδωσε 9 ασίστ. Άξιος συμπαραστάτης του ο Γκριν ο οποίος πέτυχε 22 πόντους, με δέκα ριμπάουντ και οκτώ ασίστ.

Από την άλλη πλευρά οι Πέλικανς είχαν σε καλή βραδιά τον Ντέιβις, ο οποίος σημείωσε 36 πόντους με 14/19 δίποντα και 8/9 βολές και 11 ριμπάουντ, τρεις τάπες.

Οι Γουόριορς από την πρώτη περίοδο έδειξαν τις… προθέσεις τους για sweep. Πέτυχαν 31 πόντους, έχοντας μικρό προβάδισμα, το οποίο στη δεύτερη περίοδο άρχισε να μεγαλώνει. Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι «καθάρισαν» το ματς φτάνοντας τη διαφορά στους 24 πόντους (63-87).

Οι περιοδοι: 24-31, 30-36, 13-21, 31-21.